Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Duże zmiany w pogrzebach w Polsce. Biskupi właśnie zadecydowali
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 23.11.2023 19:15

Duże zmiany w pogrzebach w Polsce. Biskupi właśnie zadecydowali

cmentarz
Goniec.pl

Rewolucja w pogrzebach z urną staje się faktem. Uczestniczący w 396. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze hierarchowie opracowali uzupełnienie przepisów dotyczących właśnie takich pochówków. Zmiany mają dotyczyć trzech konkretnych obszarów. Co oznaczają one dla wiernych?

Duże zmiany w przepisach dot. pogrzebów

Odbywające się w dniach 20-21 listopada na Jasnej Górze 396. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski przyniosło wymierne efekty, na które czekało wielu wiernych, myślących o pochówku w urnie.

Przez dwa dni biskupi należący do komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu intensywnie pracowali nad dokumentem o obrzędach pogrzebowych, co skutkowało uzupełnieniami w trzech obszarach.

Jak poinformował Katolicką Agencję Prasową bp Piotr Greger, chodzi o miejsce rozpoczęcia obrzędów, dobór czytań mszalnych oraz wytyczne związane z kremacją księży.

Niecodzienne zakończenie "Faktów" TVN. Piotr Kraśko nagle zawiesił głos, potem zapadła cisza

Pogrzeby z urną także z domu

Jeśli chodzi o zmiany w pierwszym z wymienionych obszarów, biskupi ustalili, że pogrzeby z urną, tak jak ma to miejsce w przypadku pochówku z trumną, będą mogły rozpoczynać się w miejscu zamieszkania zmarłego.

ZOBACZ: Kolęda coraz rzadziej praktykowana w Polsce? Zaskakujące historie z wizyt duszpasterskich

Reforma ta ma być odpowiedzią na prośby osób, które “zażyczą sobie pełnych obrzędów”, zakładających przejście z prochami od domu do kościoła, a następnie także i na cmentarz.

Reformy także w innych obszarach

W drugim z obszarów duchowni wyodrębnili odpowiednie czytania mszalne, uwzględniające zarówno rytuał, jak i charakterystykę pogrzebu urnowego. Dobór tekstów i ustalenia dotyczące obrzędów zatwierdzili obecni na zebraniu biskupi. Teraz przekazane one zostaną Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

ZOBACZ: W ten pogrzebowy zabobon wciąż wierzy wiele osób. Kapłan obalił panujący mit

Ostatni z punktów, poruszający problematykę kremacji duchownych i sposobów na zastąpienie umieszczanych na trumnach “mszałów, stuł, czasem biretów czy kielichów” podkreślających ich posługę, także spotkał się z dużą zmianą. Zgodnie z nowymi ustaleniami, urny, tak jak relikwie, będą okadzane, zaś pozostałe decyzje rozstrzygane zostaną indywidualnie.  – Takie przypadki będą się zdarzały naprawdę sporadycznie, choć kilka już się zdarzyło – podkreślił w rozmowie z KAI bp Greger.

Źródło: KAI