Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > W ten pogrzebowy zabobon wciąż wierzy wiele osób. Kapłan obalił panujący mit
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 19.11.2023 11:14

W ten pogrzebowy zabobon wciąż wierzy wiele osób. Kapłan obalił panujący mit

ksiądz znicze
TikTok/ks.piotrjarosiewicz, Goniec.pl

Ksiądz Piotr Jarosiewicz opublikował w sieci nowy film, który z miejsca stał się hitem. Kapłan odniósł się w nim do kolejnego pogrzebowego przesądu, w który wierzy wiele osób. Tym razem jedna z jego obserwatorek chciała dowiedzieć się, czy w dniu pogrzebu można zapalić zmarłemu znicz. Popularny na TikToku duchowny pospieszył z odpowiedzią.

Ks. Piotr Jarosiewicz odpowiedział na pytanie internautki

Ksiądz Piotr Jarosiewicz to jeden z najpopularniejszy i najbardziej lubianych polskich księży na TikToku. Jego konto na chińskiej platformie śledzi prawie 300 tys. osób i tyle samo zdążyło do tej pory obejrzeć nowy film kapłana, odpowiadający na rozterkę pewnej internautki.

Kobieta chciała dowiedzieć się, czy w dniu pogrzebu, a także 40 dni po nim, można zapalić na grobie zmarłego znicz. Skąd takie pytanie? Niektóre osoby wierzą bowiem, że jest to zakazane. Powód może zaskakiwać. Taka praktyka ma ponoć uniemożliwiać duszy odejście w spokoju.

Nie żyją dwie małe dziewczynki i ich matka. Policja zatrzymała ojca

Czy na pogrzebie można zapalić znicz?

Ks. Piotr Jarosiewicz, który bardzo często wchodzi w interakcję z odwiedzającym jego profil wiernymi, nie mógł pozostać obojętny na prośbę internautki o wyjaśnienie tej ważnej kwestii. Jak zwykle, w swojej odpowiedzi, odwołał się do obowiązujących zasad wiary.

- Najpiękniejszą odpowiedzią chyba jest to, że w trakcie mszy pogrzebowej zapala się paschał, symbolizujący Chrystusa jako światłość świata. Czyli ta światłość, która rozprasza ciemności - podkreślił.

ZOBACZ: "Czy można zakochać się w księdzu"? Zaskakujące słowa duchownego obiegły sieć

Jak dalej wytłumaczył, paschał ma rozświetlić ciemności grzechu oraz śmierci i wprowadzać w życie wieczne. Kierując się tym przykładem, oczywiste jest więc, że znicz można zapalić. - To jest symbol Jezusa Chrystusa, który rozprasza ciemności grzechu - dodał duchowny.

Znany przesąd niezgodny z wiarą

Pod nagraniem ukazała się cała masa komentarzy, w których wiele osób wskazywało na fakt, że wiara w Boga kłóci się z tą w zabobony. Część komentujących podzieliła się także swoimi własnymi doświadczeniami.

- My paliliśmy 40 dni świeczki w domu aby oświetlić mamie drogę - napisała np. jedna z internautek. Inna z kolei odpierała zarzuty krytyków twierdząc, że w jej przekonaniu, po zapaleniu na pogrzebie znicza “dusza nie może odejść”.

ZOBACZ: Opłakujesz zmarłą osobę? Co się dzieje z jej duszą? Ksiądz odpowiedział na nurtujące pytanie internautki

Tymczasem portal zniczefenix.pl zwraca natomiast uwagę na inny wymiar - wymiar praktyczny - odpowiedniego zachowania na pogrzebie.

- W trakcie pogrzebu często panuje bowiem chaos, w wyniku którego łatwo o pożar. Żałobnicy nie zawsze są ostrożni, zwłaszcza wtedy, gdy chowają bliską im osobę. Wystarczy potrącić znicz, aby doprowadzić do zagrożenia. Dlatego warto się od tej czynności powstrzymać - czytamy.

Źródło: zniczefenix.pl, TikTok