Goniec.pl
Beata Zawadzka/East News

Beata Zawadzka/East News

Duda twarzą w twarz z szefem NATO. Jest nowy pomysł w sprawie granicy

25 Listopada 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pojawili się przed kamerami po spotkaniu w Kwaterze Głównej w Brukseli. Szef sojuszu przekazał, że wszystkie państwa członkowskie potępiają działania reżimu białoruskiego względem migrantów. Z kolei prezydent Polski przedstawił konkretną propozycję wzmocnienia granicy.

Wcześniej Andrzej Duda i Jens Stoltenberg konsultowali się w sprawie kryzysu migracyjnego przez telefon. Omawiali wszystkie kwestie związane z "ewentualnymi zagrożeniami militarnymi", które mogą pojawić się w przyszłości.

wiadomosci tvp

"Wiadomości" TVP podały numer telefonu do rzecznika PO

CZYTAJ DALEJ

Stoltenberg: sojusznicy potępiają eksportowanie niewinnych ludzi na granicę

Po spotkaniu Andrzeja Dudy i Jensa Stoltenberga w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej zorganizowano konferencję prasową w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. - Sojusznicy NATO potępiają eksport niewinnych ludzi na granicę sojuszu - oznajmił sekretarz generalny. W jego ocenie działanie reżimu białoruskiego jest "nieludzkie i cyniczne"

- Okazujemy pełną solidarność wszystkim sojusznikom, których dotyczy ta sytuacja - zadeklarował. W tym kontekście wspomniał przede wszystkim o Polsce, która "wnosi wkład na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa na wiele sposobów"

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Mówiąc o zaangażowaniu, Jens Stoltenberg przypomniał, że Polska jest liderem w kontekście wydatków na obronność. - Polska stoi u boku NATO, NATO stoi u boku Polski - zapewnił sekretarz generalny.

Duda zaproponował wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Andrzej Duda podziękował Jensowi Stoltenbergowi za "roboczą konsultację i gotowość do spotkania". Tym bardziej, że "atak hybrydowy ze strony białoruskiej, bez wątpienia wspierany przez władze rosyjskie" nadal trwa.

Prezydent zdradził, że w trakcie rozmowy przedstawił szefowi NATO, jak obecnie wygląda sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Z obserwacji służb wynika bowiem, że Mińsk zmienił sposób działania.

- Reżim białoruski relokował migrantów do magazynów. W tej chwili ataki na polską granicę w grupach od kilku do kilkudziesięciu osób następują nocami. Obserwujemy niebezpieczną ewolucję sytuacji - zaznaczył Andrzej Duda.

W związku z tym prezydent zaproponował sekretarzowi generalnemu, aby "zwiększyć gotowość sił NATO na wschodniej flance". W ocenie Andrzeja Dudy należy także rozważyć "zwiększenie militarnej obecności" i "wzmocnienie misji obserwacyjnych" np. Air Policing.

Kilkaset osób szturmem chciało sforsować granicę. Poleciały kamienie, porażające informacje

Slajd 1 z 5

Podlaska policja pokazała zdjęcia z poniedziałkowej próby siłowego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy

Policja: odparto szturm na granicę, kamienie trafiły w hełm policjanta

Podlaska policja pokazała zdjęcia z poniedziałkowej próby siłowego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. - Dzisiaj około 16 kilkusetosobowa grupa bezskutecznie próbowała sforsować granicę w rejonie Starzyny. W kilkudziesięciu policjantów oraz strażników granicznych i żołnierzy poleciały kamienie. Jeden z nich uszkodził kask ochraniający głowę policjanta. Atak został odparty - przekazano w oficjalnym komunikacie na temat incydentu. Kliknij "dalej", aby dowiedzieć się więcej. Fot. materiały policyjne

NATO zaniepokojone sytuacją na Ukrainie. Wzywa Rosję do przejrzystych działań

Tematem rozmowy Andrzeja Dudy i Jensa Stoltenberga była również koncentracja sił rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Szef NATO zwrócił uwagę na agresywną retorykę i dezinformację. - Wzywamy Rosję do podjęcia działań w kierunku zwiększenia przejrzystości, zmniejszenia napięć i deeskalacji - oznajmił sekretarz generalny NATO.

Jens Stoltenberg zaznaczył, że NATO uważnie monitoruje rozwój wydarzeń przy granicy ukraińsko-rosyjskiej. Kijów nadal może liczyć na wsparcie sojuszu w kontekście politycznym i praktycznym. - Nie jest to zagrożenie dla Rosji. NATO pomaga Ukrainie bronić się przed agresją - tłumaczył.

To nie jedyne ważne spotkanie na wysokim szczeblu w sprawie sytuacji na granicy, które odbyło się w ostatnim czasie. Wczoraj Kreml opublikował oświadczenie po konsultacjach Władimira Putina i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, o czym pisaliśmy tutaj. 

Z kolei dzisiaj premier Mateusz Morawiecki udał się z wizytą do Berlina na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia, Polsat News

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenie zdobywała w redakcjach TVN24 i Euractiv. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

ZUS

Wiadomości

Co trzeci Polak na L4 stracił prawo do zasiłku chorobowego

Czytaj więcej >
Policja Śląska

Wiadomości

Jacek Jaworek trafił na listę najbardziej poszukiwanych przestępców Unii Europejskiej

Czytaj więcej >
Iwona Hartwich

Wiadomości

Posłanki opozycji domagają się reasumpcji głosowania ws. Instytutu Rodziny i Demografii

Czytaj więcej >
Pomorze

Wiadomości

Niespodziewana śnieżyca na Pomorzu. Na drogach zrobiło się wyjątkowo niebezpiecznie

Czytaj więcej >
liturgia

Wiadomości

Konferencja Episkopatu Polski wprowadza zmiany dla kobiet w kościołach

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News, Flickr/Совет Федерации, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Wiadomości

Oskarżenia Łukaszenki dot. wyborów prezydenckich w Polsce. "Zostały sfałszowane"

Czytaj więcej >