Goniec.pl
MIKHAIL METZEL/AFP/East News

MIKHAIL METZEL/AFP/East News

Putin po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej: Polska nie powinna eskalować napięć

24 Listopada 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Władimir Putin wydał oficjalne oświadczenie po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Jego zdaniem Unia Europejska "powinna wpłynąć na Polskę, by zrezygnowała z kroków, które mogą prowadzić do eskalacji napięć na granicy polsko-białoruskiej".  

To nie pierwsza krytyczna wypowiedź prezydenta Rosji pod adresem Polski. Władimir Putin po raz kolejny zaznaczył, że należy zakończyć kryzys.

Top Model

Znamy zwycięzcę programu "Top Model"

CZYTAJ DALEJ

Władimir Putin apeluje do UE ws. aktów przemocy wobec migrantów

Z komunikatu Kremla wynika, że Władimir Putin i Charles Michel zgodzili się co do "konieczności szybkiego rozwiązania kryzysu na podstawie norm międzynarodowego prawa humanitarnego". Jednak prezydent Rosji po raz kolejny odniósł się do działań polskich funkcjonariuszy.

Oświadczenie wskazuje, że Władimir Putin zwrócił uwagę przewodniczącego RE na fakt, że polskie służby stosują gaz łzawiący, granaty hukowe i inne specjalne sprzęty względem migrantów. Z uwagi na te niepokojące doniesienia Władimir Putin wystosował specjalny apel. Jego zdaniem UE "nie powinna pozwalać na akty przemocy wobec migrantów". 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Co więcej, rosyjski przywódca uważa, że Wspólnota Europejska powinna znaleźć sposób, aby wpłynąć na Polskę. W tym kontekście zwrócił uwagę na konieczność "zrezygnowania z kroków, które mogą doprowadzić do eskalacji napięć na granicy polsko-białoruskiej".

Kilkaset osób szturmem chciało sforsować granicę. Poleciały kamienie, porażające informacje

Slajd 1 z 5

Podlaska policja pokazała zdjęcia z poniedziałkowej próby siłowego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy

Policja: odparto szturm na granicę, kamienie trafiły w hełm policjanta

Podlaska policja pokazała zdjęcia z poniedziałkowej próby siłowego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. - Dzisiaj około 16 kilkusetosobowa grupa bezskutecznie próbowała sforsować granicę w rejonie Starzyny. W kilkudziesięciu policjantów oraz strażników granicznych i żołnierzy poleciały kamienie. Jeden z nich uszkodził kask ochraniający głowę policjanta. Atak został odparty - przekazano w oficjalnym komunikacie na temat incydentu. Kliknij "dalej", aby dowiedzieć się więcej. Fot. materiały policyjne

Według Putina sankcje są "przeciwskuteczne"

W trakcie spotkania prezydent Rosji odniósł się do sankcji, które rozważa UE. Jego zdaniem ich rozszerzenie będzie "przeciwskuteczne".

Tematem spotkania była także sytuacja na wschodniej Ukrainie. Z oświadczenia wynika, że Władimir Putin "wyraził zaniepokojenie prowokacjami ze strony ukraińskiej", które "prowadzą do wzrostu napięć" w Donbasie. 

Dodatkowo podniesiono kwestię uregulowania problemu Górskiego Karabachu. Władimir Putin i Charles Michel omawiali także sytuację w Afganistanie i Libii.

To nie pierwsza rozmowa rosyjskiego przywódcy z unijnym przedstawicielem. 8 września w trakcie rozmowy telefonicznej Charles Michel potępił wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako broni w walce z państwami UE.

Władimir Putin niezbyt chętnie zabiera głos w sprawie sytuacji na granicy. Jednak w ostatnim czasie rozmawiał nawet z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, o czym można przeczytać w tym artykule.

Z kolei w jednym z wywiadów przyznał, że o kryzysie dowiedział się z mediów, a Rosja "nie ma z tym nic wspólnego". Więcej na temat zarzutów, jakie wówczas skierował pod adresem UE pisaliśmy tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra Łukaszenki

  • Angela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UE

  • Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenie zdobywała w redakcjach TVN24 i Euractiv. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

W Zakopanem już powstaje scena na "Sylwester Marzeń TVP"

Czytaj więcej >
Facebook/OSP Dobra

Wiadomości

Uszkodzony dach hali, wstrzymany ruch pociągów. Ponad tysiąc interwencji

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Obowiązkowe szczepienia dla niektórych Polaków? Niedzielski zabrał głos

Czytaj więcej >
Flickr/МИД России, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Wiadomości

Białoruś zareaguje na sankcje UE. Grozi "ostrymi działaniami"

Czytaj więcej >
Kaczyński i Orban

Wiadomości

W sobotę spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z politykami europejskimi

Czytaj więcej >
straż pożarna

Wiadomości

Kołobrzeg: Zatrucie tlenkiem węgla. Ewakuowano 12 osób

Czytaj więcej >