Goniec.pl

ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News; NIKOLAY DOYCHINOV/AFP/East News

Dmytro Kułeba komentuje wywiad Siergieja Ławrowa. To dowód, że "Moskwa przegrywa na Ukrainie"

26 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Groźby Siergieja Ławrowa zostały w dosadny sposób skomentowane przez Dmytra Kułebę. Minister spraw zagranicznych Ukrainy stoi na stanowisku, że ostrzeżenia przed rozszerzeniem się wojny to nic innego, jak przejaw bezradności Władimira Putina. - Rosja traci ostatnią nadzieję na odstraszenie świata od wspierania Ukrainy - stwierdził ukraiński polityk.

Rosyjska propaganda nie ustaje w próbach przekonania świata o "oficjalnym" przebiegu wojny w Ukrainie, a najnowsze słowa Siergieja Ławrowa potwierdzają, że w wojnę dezinformacyjną zaangażowani są najważniejsi politycy Władimira Putina.

Podczas wywiadu dla państwowej telewizji szef rosyjskiego MSZ wprost "ostrzegł" świat przed tym, że ryzyko rozszerzenia się wojny "jest znaczne". W nocy z poniedziałku na wtorek słowa Siergieja Ławrowa skomentował Dmytro Kułeba.

Ukraiński minister spraw zagranicznych postanowił wprost obnażyć kłamstwa swojego rosyjskiego odpowiednika. Dmytro Kułeba przekonuje, że to nic innego, jak przejaw ostatecznej porażki Władimira Putina.

Dmytro Kułeba odpowiada Siergiejowi Ławrowowi

- Rosja traci ostatnią nadzieję na odstraszenie świata od wspierania Ukrainy. Stąd mówienie o "prawdziwym" zagrożeniu trzecią wojną światową - napisał w nocy na Twitterze Dmytro Kułeba.

Jakie słowa przyniosły ze sobą tak mocne stanowisko ukraińskiego szefa MSZ? - Obecnie ryzyko jest znaczne - powiedział na temat dalszego rozszerzania się wojny w Ukrainie Siergiej Ławrow.

- Nie chciałbym sztucznie go wyolbrzymiać, choć wielu by tego chciało, ale niebezpieczeństwo jest poważne, realne i nie wolno nam go lekceważyć - dodał podczas wywiadu dla państwowej telewizji, która prezentuje przekaz zgodny z zamysłem Kremla.

- Mówienie o realnych groźbach wybuchu III wojny światowej wskazują, że Moskwa przegrywa na Ukrainie - napisał w nocy z poniedziałku na wtorek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Odpowiedział w ten sposób na kontrowersyjną wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa.

Słowa Ławrowa to dowód na przegraną Rosji?

Groźby ministra spraw zagranicznych Rosji to w opinii Dmytry Kułeby nic innego, jak sygnał, iż Rosja stara się budować obraz sukcesu i potęgi w czasie, gdy rzeczywistość brutalnie zreflektowała plany Władimira Putina.

- Moskwa przegrywa w Ukrainie. Dlatego świat musi nas wspierać jeszcze bardziej, aby wygrać i obronić bezpieczeństwo europejskie i światowe - czytamy we wpisie Dmytry Kułeby.

Polska od 24 lutego nieustannie wspiera Ukrainę. W poniedziałek Mateusz Morawiecki potwierdził, że Polska przekazała Ukrainie czołgi. W czasie wizyty w studio Polsat News premier nie chciał podać liczby przekazanych maszyn.

Co dalej z porozumieniem między Rosją i Ukrainą?

Chociaż Dmytro Kułeba apeluje o wsparcie, to toczą się nie tylko walki, ale również negocjacje. Ukraińscy politycy nie ukrywali, iż po odkryciu zbrodni wojennych w Buczy zapał negocjatorów i gotowość do ustępstw zmalał , to rozmowy nie zostały zerwane.

Siergiej Ławrow podczas najnowszego wywiadu wskazał, że koniec wojny między Rosją i Ukrainą przyniesie ze sobą faktyczne porozumienie, jednak nie można go wypracować przy stole.

- Jak w każdej sytuacji użycia sił zbrojnych, oczywiście wszystko skończy się porozumieniem, ale jego parametry zostaną określone przez kolejne etapy działań wojennych. To rzeczywistość uwarunkuje to porozumienie - stwierdził szef rosyjskiego MSZ.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, radiozet.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyją dwie starsze osoby. Służby były bezradne
Czytaj więcej >

Wiadomości

Książę William odwiedził Warszawę. Spotkał się m.in. z Andrzejem Dudą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Barbara Okulicz-Sługocka, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zabrał głos w sprawie Jana Pawła II. Wymowne słowa obiegły sieć. "Nie wierzę, że..."
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]