Goniec.pl

Unsplash/Ben Mullins

Matura historia 2022. Co musisz wiedzieć, żeby zdać? Wymagania na maturę z historii

25 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Co jest potrzebne do tego, by zdać maturę z historii 2022? To jeden z najtrudniejszych egzaminów maturalnych - znajduje się w nim bardzo wiele pytań otwartych i zdaje go stosunkowo niewielu uczniów. Co należy wiedzieć przed podejściem do egzaminu?

Abiturienci chcący zdawać maturę z historii będą mogli dzięki niej dostać się na kierunki humanistyczne - w tym prawo i psychologię.

Matura historia 2022. Co musisz wiedzieć, żeby zdać? Wymagania na maturę z historii

Matura z historii będzie jednym z ostatnich egzaminów maturalnych, do których przystąpią tegoroczni maturzyści. Rozszerzona matura z historii jest uważana za jedną z trudniejszych ze względu na konstrukcję i wielość pytań otwartych.

Od lat stosunkowo niewielu uczniów decyduje się na zdawanie matury rozszerzonej z historii - na najbardziej popularne kierunki humanistyczne, czyli prawo i psychologię, można dostać się również innymi egzaminami, m.in. z geografii, biologii czy rozszerzonej matematyki.

Ci, którzy się decydują, wiedzą jednak, że choć przeprawa nie jest prosta, to warta zachodu. Co trzeba umieć na maturę z historii, by zdać ją dobrze?

Należy pamiętać, że program matury z historii obejmuje całą podstawę programową, która rozpoczyna się na historii starożytnego Bliskiego Wschodu, a kończy na narodzinach III RP i współczesnego świata.

Nie wymagana jest jednak tylko wiedza typowo historyczna, ale również nabyte przez ucznia umiejętności dotyczące historii i jej rozumienia. Aby dobrze zdać maturę, trzeba w małym palcu prócz wiedzy książkowej mieć również te trzy umiejętności:

I Chronologia historyczna

Zdający porządkuje i synchronizuje wydarzenia z historii powszechnej oraz dziejów ojczystych; dostrzega zmienność i dynamikę wydarzeń w dziejach, a także ciągłość procesów historycznych.

II Analiza i interpretacja historyczna

Zdający analizuje wydarzenia, zjawiska i procesy historyczne w kontekście epok i dostrzega zależności pomiędzy różnymi dziedzinami życia społecznego; rozpoznaje rodzaje źródeł; ocenia przydatność źródła do wyjaśnienia problemu historycznego; dostrzega wielość perspektyw badawczych oraz wielorakie interpretacje historii i ich przyczyny.

III Tworzenie narracji historycznej

Zdający tworzy narrację historyczną w ujęciu przekrojowym lub problemowym; dostrzega problem i buduje argumentację, uwzględniając różne aspekty procesu historycznego; dokonuje selekcji i hierarchizacji oraz integruje pozyskane informacje z różnych źródeł wiedzy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Matura z języka polskiego 2022. Arkusze maturalne CKE z lat 2018 - 2021

  • Matura matematyka 2022. Arkusze z poprzednich lat - sprawdź swoją wiedzę

  • Matura język angielski 2022. Jak napisać maila i pocztówkę po angielsku

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nowy Targ. Nie żyje 33-latka w ciąży. Mąż kobiety zamieścił w sieci poruszający wpis
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe informacje ws. zaginionego małżeństwa. "Pojechali polską taksówką"
Czytaj więcej >

Wiadomości

TVN stanowczo reaguje na skandaliczne słowa Jarosława Kaczyńskiego. Stacja podjęła ważną decyzję
Czytaj więcej >

Wiadomości

Skandaliczne słowa na konferencji Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS przekroczył granicę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dachowanie samochodu w Chojnicach. Ratownicy się tego nie spodziewali, zaskakujące sceny
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >
Anna Dymarczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]