Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego. Znaczący spadek oszczędności

27 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Nowe oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego zostało opublikowane. Z dokumentu wynika, że oszczędności szefa rządu zdecydowanie zmalały w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wiadomo, na jaki cel przeznaczył te pieniądze.

Bez zmian wygląda również kwestia pożyczki, którą Mateusz Morawiecki udzielił siostrze. Nadal jest mu winna 300 tys. zł, podobnie jak w poprzednich latach.

pogoda

Prognoza pogody: w piątek będzie wiał silny wiatr. IMGW wydał już alerty II i I stopnia

CZYTAJ DALEJ

Skromne oszczędności premiera. Co się stało z pieniędzmi?

Oświadczenie majątkowe premiera za 2021 r. ujrzało światło dzienne. Zostało opublikowane z datą 29 kwietnia. W dokumencie Mateusz Morawiecki zadeklarował, że posiada zaledwie 56 tys. zł oszczędności.

To dość duży spadek, ponieważ jeszcze w zeszłym roku posiadał na koncie 4,7 mln zł. Z najnowszego oświadczenia wynika, że szef rządu kupił za pieniądze obligacje skarbowe w wysokości 4,6 mln zł.

Oświadczenie majątkowe. Ile zarabia Mateusz Morawiecki?

Z dokumentu można dowiedzieć się także, jakie są zarobki Mateusza Morawieckiego. Za piastowanie urzędu premiera zainkasował w ubiegłym roku ponad 236 tys. zł. Na jego konto wpłynęło również ponad 37 tys. zł z diet parlamentarnych.

Łącznie w ubiegłym roku premier zarobił blisko 274 tys. zł. To o 44 tys. zł więcej niż zadeklarował w poprzednim oświadczeniu majątkowym.

Nieruchomości Mateusza Morawieckiego

Nie zmienił się natomiast stan posiadanych nieruchomości. Premier w dalszym ciągu jest właścicielem domu o powierzchni 150 mkw. położonego na działce o wielkości 4,6 tys. mkw. Poza domem stoją także domki letniskowe i zabudowania gospodarcze. Mateusz Morawiecki wycenił wartość całości na około 1,9 mln zł.

Poza tym szef rząd posiada dom całoroczny o powierzchni 100 mkw. na działce o powierzchni 3,1 tys. mkw. Jest to współwłasność, a wyłączność do dysponowania określił na około 300 tys. mkw. Zdaniem Mateusza Morawieckiego te nieruchomości są warte jeszcze więcej, bo aż 3-3,5 mln zł.

Wałęsa

Ile zarabia Lech Wałęsa? Kwota przywieziona z USA robi wrażenie

CZYTAJ DALEJ

W oświadczeniu szef rząd wykazał także segment w szeregówce o powierzchni 180 mkw., który jest położony na działce o wielkości 400 mkw. Jest to również współwłasność (w 50 proc.), wyceniona przez premiera na 600 tys. zł.

Nieruchomością o najniższej wartości jest działka rolna o powierzchni 2 ha wyceniona na 200 tys. zł. Mateusz Morawiecki posiada również mieszkanie o powierzchni 72,4 mkw. o wartości 1,1 mln zł.

Drogie meble, drogi sprzęt

Premier ujawnił także stan mienia ruchomego (o wartości powyżej 10 tys. zł). Z wykazu wyposażenia mieszkania wynika, że w ciągu roku zakupił wiele cennych przedmiotów.

W oświadczeniu premier zadeklarował posiadanie zabudowy kuchennej o wartości 60 tys. zł. Łączną wartość mebli oszacował na 295 tys. zł. W ubiegłym roku wyceniał je na około 270 tys. zł. Mateusz Morawiecki może pochwalić sprzętem technicznym o wartości 30 tys. zł. W zeszłym roku wyceniał go na 20 tys. zł.

Kaczyński i Duda

Ile wzrostu mają polscy politycy? Wzrost Andrzeja Dudy może zaskoczyć

Polscy politycy różnią się nie tylko poglądami i przynależnością do ugrupowań politycznych, ale również wzrostem. To, ile mierzą najpopularniejsi z nich nie idzie w parze z władzą, jaką posiadają i może zaskoczyć niejednego wyborcę. / fot. AFP/EAST NEWS

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Radio Zet: prezes Kaczyński odejdzie z rządu po konwencji PiS. Padła konkretna data

  • Nie żyje Agnieszka Czuchnowska. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" przekazał wiadomość o śmierci żony

  • Premier Włoch rozmawiał z Putinem. Ujawniono, co powiedział prezydent Rosji

Źródło: fakt.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Wyskoczył z auta i zaczął krzyczeć na drugiego kierowcę. Całość zarejestrowała kamera

Czytaj więcej >

Wiadomości

Marek Waldemar Sułkowski nie żyje. Przyczynił się do skazania wielu księży

Czytaj więcej >
pożar Francja

Wiadomości

Tragiczny pożar odebrał życie matce i jej siedmiorgu dzieciom. Gaszenie trwało całą noc

Czytaj więcej >
Dolnośląskie: Ogromna tragedia w Dobroszycach. W akcji śmigłowiec LPR

Wiadomości

Nie żyje sześciomiesięczne dziecko. Sprawą zajmują się śledczy

Czytaj więcej >
trzęsienie ziemi, fot. MAHMUT BOZARSLAN/AFP/East News

Wiadomości

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Kataklizm pochłonął setki ofiar

Czytaj więcej >
ks Sebastian Picura kazanie

Wiadomości

Zakładasz to na szyję? Ksiądz nie ma wątpliwości co do konsekwencji: "To grzech"

Czytaj więcej >