Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Czy można chodzić do komunii z nieodprawioną pokutą? Ksiądz od razu zareagował
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.11.2023 18:22

Czy można chodzić do komunii z nieodprawioną pokutą? Ksiądz od razu zareagował

ksiądz
(zdj. ilustracyjne) Parafia Konin

Ksiądz otrzymał pytanie o pokutę. Wierny wprost powiedział, że jej nie odmówił, ale chce zrobić podczas mszy świętej konkretną rzecz. Ks. Piotr Jarosiewicz postanowił zabrać głos. Jego stanowisko nie pozostawia żadnych złudzeń i jest dla innych osób cenną lekcją.

Popularny książki∂z dostał pytanie o pokutę, nie czekał z odpowiedzią

Ksiądz Piotr Jarosiewicz jest jednym z wielu duszpasterzy, którzy postanowili wykorzystać internet do tego, by głosić ewangelię. Konto księdza na TikToku śledzone jest przez tysiące wiernych. Pytania, jakie tam się pojawiają, często zaskakują. Najczęściej dotykają codziennych spraw i rozterek osób wierzących, które wstydzą się zapytać o nie  proboszcza swojej parafii.

Jeden z popularnych filmów dotyczy właśnie tak pozornie prostego pytania. Ksiądz Piotr Jarosiewicz odpowiedział na wątpliwości dotyczące spowiedzi i pokuty. Wierny przyznał wprost, że nie odmówił pokuty zadanej przez rozgrzeszającego go kapłana.

Tragiczny wypadek pod Kutnem. Nie żyje młoda kobieta, policja apeluje do świadków

Wierny nie odmówił pokuty po spowiedzi, zadał księdzu pytanie

Spowiedź od pewnego czasu to kontrowersyjny temat. Coraz więcej osób oponuje za tym, by z obowiązku spowiadania się wyłączyć dzieci, a to znacznie wpłynęłoby na to, jak wygląda m.in. pierwsza komunia święta. Okazuje się jednak, że spowiedź to problem również dla doświadczonych życiem wiernych.

ZOBACZ: Nowy zakaz zmieni Boże Narodzenie? To mogą być takie ostatnie święta

- Proszę księdza. Po spowiedzi zapomniałem odmówić pokutę. Czy muszę przestać chodzić do komunii? Co mam zrobić? - zapytał ks. Piotra Jarosiewicza jego obserwator. Duszpasterz postanowił odpowiedzieć na tę wątpliwość. Zdecydował się na logiczne wytłumaczenie zagwozdki internauty.

Ksiądz rozwiał wątpliwości dotyczące pokuty i komunii

Czy w przypadku braku odmówienia pokuty wierni nie mogą chodzić do komunii podczas mszy świętej? Ksiądz z TikToka uspokoił, iż się to nie wyklucza. Ks. Jarosiewicz wskazał, że nie każda pokuta jest szybka i prosta do odmówienia.

ZOBACZ: Nigdy nie mów księdzu tych rzeczy. Dzięki temu pogrzeb będzie tańszy

Ksiądz z TikToka zwrócił uwagę, że niektóre pokuty, jakie wierni otrzymują podczas spowiedzi to długotrwałe procesy, które zająć mogą dłuższy czas. Ks. Jarosiewicz dodał, że nie należy wtedy rezygnować z przystępowania do komunii. Zalecił jednak, aby w przypadku prostej pokuty, jak najszybciej ją odmówić. - Jak zawsze mądre słowa - czytamy w jednym z wielu komentarzy dziękujących za zabranie głosu w tej sprawie.

@ks.piotrjarosiewicz Odpowiadanie użytkownikowi @Ireneusz Szczęch986 ♬ Anointing of the Spirit - Josué Novais Piano Worship