Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nigdy nie mów księdzu tych rzeczy. Dzięki temu pogrzeb będzie tańszy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 21.10.2023 17:21

Nigdy nie mów księdzu tych rzeczy. Dzięki temu pogrzeb będzie tańszy

trumna ksiądz
Unsplash.com/adrianna geo; goniec.pl

Pogrzeb to nie tylko smutna uroczystość, ale przede wszystkim droga uroczystość. Pieniądze potrzebne do zorganizowania ostatniego pożegnania bliskiej osoby są dla wielu wręcz przerażające. Ekspertki zdradziły, jak zmniejszyć koszty pogrzebu. Wystarczy znać dwa proste triki.

Pogrzeb to ogromny koszt, ale można zapłacić za niego mniej

Pogrzeb i wszystko, co z nim związane jest drogie. Mowa nie tylko o tym ile kosztuje stypa. Pieniądze, jakie trzeba zabezpieczyć na organizację ostatnie pożegnania to nie tylko opłata za wykopanie grobu.

Ekspertki zdradziły, jak w banalny sposób obciąć koszty pogrzebu. Pieniądze nadal będą potrzebne, ale możliwe, iż kwota, jaka padnie w kancelarii w parafii, nie będzie wyjątkowo przerażająca. Anna Żukowska i Marta Trojanowska znają się na rzeczy, gdyż są autorkami e-booka “Poradnik śmiertelnika. Jak ogarnąć sprawy po śmierci bliskiego”.

Nowe fakty ws. zabójstwa 6-latka w Gdyni. Ujawnili nagranie z monitoringu, to może być klucz do sprawy

Tego nie mów podczas zamawiania pogrzebu, możesz sporo oszczędzić

Organizacja pogrzebu to ogrom formalności, jakie trzeba spełnić. Jedną z nich jest w przypadku osób wierzących odwiedzenie kapłana. Historie o tym, jakie pieniądze życzą sobie księża za pochowanie wiernych, nie od dziś krążą w sieci.

ZOBACZ: Zmiany w prawie spadkowym już od 4 listopada. Niektórzy stracą prawo do dziedziczenia

W rozmowie z portalem wp.pl autorki e-booka o pogrzebach zdradziły, że wystarczy nie wspominać o jednej rzeczy, aby należne dla księdza pieniądze nie poszybowały w górę. - Podczas pierwszej wizyty w parafii nie musimy mówić, że przyjechaliśmy z dużego miasta. To może na wejściu podwyższyć opłatę "co łaska" - przekazały ekspertki. To jednak nie wszystko.

- Z tej samej przyczyny podzielmy fundusze pogrzebowe na kilka portfeli i nie afiszujmy się z zawartością - dodały autorki. W prosty sposób można również obniżyć koszt organisty, który zagrana na kościelnych organach podczas ostatniej drogi zmarłego.

Nie umawiaj tam organisty, to może podwyższyć koszty pogrzebu

W jaki sposób zmniejszyć koszt organisty podczas umawiania szczegółów pogrzebu? Ekspertki nie ukrywają, że najłatwiej jest pominąć w tym przypadku osobę księdza. - Niektórzy zwracali nam uwagę na to, aby nie zamawiać organisty w kancelarii kościoła. Lepiej poprosić o jego numer telefonu - powiedziały autorki e-booka o pogrzebie podczas rozmowy z dziennikarzami wp.pl.

ZOBACZ: Parafia ogłosiła nagłe zmiany w pogrzebach, wierni nie kryją zdziwienia. “To mnie zaskoczyło”

- Muzycy prowadzą zazwyczaj własną działalność, więc można się z nimi umówić bez pośrednictwa parafii - wyjaśniły ekspertki. Nie ma wątpliwości, że wiele osób szuka sposób na to, aby obniżyć koszty pogrzebów, gdyż obecne kwoty to dla większości rodzin obciążający wydatek.

Źródło: wp.pl