Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Chcesz dostać 14. emeryturę? Musisz spełnić te warunki
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 05.05.2024 13:58

Chcesz dostać 14. emeryturę? Musisz spełnić te warunki

pieniądze
fot. materiały własne

Już niebawem na konta wielu seniorów wpłynie bardzo długo wyczekiwany przelew z ZUS. Mowa o 14. emeryturze, która nie trafia jednak do wszystkich. Aby otrzymać ten specjalny dodatek, trzeba spełnić określone warunki. O jakich kryteriach mowa i ile w tym roku wynosi "czternastka"? Wyjaśniamy.

Tym osobom przysługuje 14. emerytura

14. emerytura to świadczenie wypłacane co roku, które przysługuje seniorom spełniającym konkretne warunki. Zgodnie z informacją ZUS, "czternastka" trafia m.in. na konta:

  • emerytów i rencistów,
  • inwalidów wojennych,
  • osób odbierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające,
  • ofiar działań wojskowych,
  • osób korzystających z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • będących na zasiłku przedemerytalnym czy do emerytów i rencistów służb mundurowych oraz wojskowych.

Ile wyniesie 14. emerytura? Według najnowszych prognoz, w 2024 roku ma być to maksymalnie ok. 2650 zł brutto - czyli ok. 2200 zł netto. Kwota ta zostanie jednak pomniejszona o składkę zdrowotną (9 proc.) i podatek dochodowy (12 proc.).

Ostrzeżenie dla 9 województw. Pogoda będzie bardzo niebezpieczna

Dla kogo 14. emerytura?

Na 14. emeryturę w pełnej kwocie mogą liczyć ci, których miesięczny dochód nie przekracza 2900 zł brutto. Wszyscy, którzy przekroczą ten próg, otrzymają dodatek pomniejszony zgodnie z zasadą tzw. złotówką za złotówkę.

Przed rokiem "czternastkę" otrzymali beneficjenci, których łączne dochody brutto nie przekraczały 5500 zł. Świadczenie przed wyborami zostało jednak wypłacone w wyższej kwocie niż dotychczas. Wyniosło 2650 zł brutto. Wcześniej 14. emerytura wynosiła równowartość minimalnego świadczenia emerytalnego. 

Kiedy wypłata "czternastki"?

Zgodnie z założeniami, wypłata 14. emerytury w tym roku nastąpi w terminie, do jakiego ZUS przyzwyczaił seniorów już w latach ubiegłych. Przelewy wpłyną na konta bankowe uprawnionych pod koniec roku, bardzo możliwe, że we wrześniu lub październiku.

Co ważne, w kontekście 14. emerytury - aby ją otrzymać, nie trzeba składać żadnych wniosków. Czternastki wypłacane są automatycznie dla wszystkich uprawnionych razem z comiesięcznym świadczeniem.

ZOBACZ: Ci Polacy dostaną bon energetyczny. Jest nowy projekt, padły konkretne kwoty

Zgodnie z informacją ZUS, niektórzy emeryci będą musieli zwrócić dodatkowe emerytury. Dotyczyć to będzie tych osób, które przekroczą ustalone limity kwotowe.

Jeżeli w wyniku rozliczenia świadczenia okaże się, że na 31 marca - odnośnie 13. emerytury lub na 31 października - odnośnie 14. emerytury, świadczenie podlegało zawieszaniu z uwagi na przekroczenie 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, 13. i 14. emerytura podlega zwrotowi - poinformował Grzegorz Dyjak z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie z portalem niepelnosprawni.pl