Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Sejm przyjął ustawę ws. 14. emerytury. Ważne zmiany
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 26.05.2023 19:15

Sejm przyjął ustawę ws. 14. emerytury. Ważne zmiany

Emeryci
pasja1000/pixabay

Projekt ustawy rządowej ws. 14. emerytury został przyjęty przez Sejm i teraz trafi do Senatu, a następnie będzie oczekiwać na podpis prezydenta. Po zakończeniu procesu legislacyjnego "czternastka" w podstawowym założeniu będzie wypłacana corocznie w wysokości równoważnej emeryturze minimalnej. Nie wszyscy uprawnieni otrzymają jednak pełną kwotę.

Sejm przyjął ustawę o 14. emeryturze

Uchwalenie ustawy dotyczącej dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów poparło 436 posłów, przeciwnych było 12, a 6 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Kluczową zmianą w prawie jest wprowadzenie zapisu, który obliguje do corocznej wypłaty 14. emerytury, co zastępuje dotychczasowe jednorazowe honorowanie seniorów tym świadczeniem. Do tej pory transfer był bowiem zależny od decyzji rządu, który musiał oszacować budżet i stwierdzić czy wystarczy środków na to dodatkowe świadczenie. 

- Wprowadziliśmy w dodatkowym świadczeniu, tzw. 14. emeryturze, takie rozwiązanie, że wprowadziliśmy kryterium, aby wspomóc te osoby, które są na emeryturach i rentach, które mają niższe świadczenia. Przy 13. emeryturze wprowadziliśmy rozwiązanie bez kryteriów - tłumaczył wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Nowe fakty ws. małżeństwa z Warszawy. Zaskakujące doniesienia od właściciela pensjonatu

W 2023 roku "czternastka" będzie niższa dla wielu emerytów

W 2023 roku "czternastka" będzie niższa dla wielu emerytów. Dlaczego? Otóż seniorzy, których emerytura wynosi do 2900 zł brutto, otrzymają pełne 14. świadczenie, zaś powyżej tego progu wypłata będzie pomniejszane według zasady "złotówka za złotówkę". 14. emerytury nie otrzymają seniorzy, których świadczenie są wyższe niż 4438,44 zł brutto.

Prezeska ZUS-u Gertruda Uścińska wyliczała, że średnia emerytura w 2023 roku może wynieść nawet 3304 zł. Tym samym senior, który pobierał 2900 zł brutto, mógł otrzymać do tej pory pełną “czternastkę”, a w 2023 roku będzie ona dla niego niższa o ok. 400 zł. Ponadto obiecane przez polityków PiS-u 120% średniej emerytury w 2023 roku wyniosłoby ok. 3965 zł, czyli ponad 1000 zł więcej od 2900 zł wpisanych do ustawy.

Kiedy wypłaty 14. emerytury?

Kiedy pieniądze wpłyną na konto seniorów? - W tym roku wypłacimy czternastą emeryturę w sierpniu i wrześniu - poinformował wiceminister finansów Artur Soboń na antenie Radia Lublin. Warto więc zauważyć, że “czternastka” trafi do beneficjentów jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. - W kolejnych latach będziemy określać w rozporządzeniu datę wypłacania świadczenia, pewnie będzie to zwykle jesień - dodał polityk.

Skąd rząd weźmie pieniądze na pokrycie świadczenia? - Środki, które mamy w funduszu solidarnościowym oraz pożyczka z funduszu pracy gwarantują wypłatę tegorocznego świadczenia. Oczywiście w przyszłorocznym budżecie środki na to świadczenie będą szły bezpośrednio z budżetu państwa - kontynuował Szwed.

Źródło: PAP, Radio Lublin