Goniec.pl

Pixabay/Myriams-Fotos

Chciała się wypisać z Kościoła, trudno uwierzyć, czym straszył ją ksiądz. Padły oburzające słowa

27 Marca 2023

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

To już nie pojedyncze przypadki, ale prawdziwa fala. Polacy coraz częściej decydują się na wypisanie z Kościoła katolickiego, będąc zawiedzionymi ostatnimi działaniami instytucji. Procedura ta nie należy do łatwych i jak się okazuje, także do zbyt przyjemnych. Przekonała się o tym boleśnie mieszkanka Bielsko-Białej, która informując księdza o swojej decyzji, usłyszała od niego wstrząsające słowa. 

Rośnie liczba apostazji w naszym kraju

Od jakiegoś czasu słowo apostazja nie jest nikomu nieznanym, tajemniczym wyrazem, ale prawdziwym gestem buntu wobec tego, co dzieje się w Kościele katolickim. Dokonujący jej człowiek świadomie decyduje się wystąpić ze wspólnoty ludzi wierzących i wyrzec kontaktu z samą instytucją.

Choć o statystykach dotyczących tego aktu wiemy niezbyt dużo, bo i sam Kościół nie chwali się nimi wszem i wobec, nieoficjalne dane publikowane przez media, działaczy i niektóre organizacje są przytłaczające.

W ostatnim roku, gdy niechlubne liczby zostały pokazane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, czyli w roku 2010, liczba apostazji wynosiła 459. Kryzys widać także w malejącym odsetku osób uczęszczających na msze św., udzielanych ślubów kościelnych czy też w ogóle deklarowania bycia katolikiem.

ślub

Teściowa za wszelką cenę chciała zniszczyć jej ślub. Niemożliwe, co zaproponowała

CZYTAJ DALEJ

Chciała wypisać się z Kościoła, usłyszała szokujące słowa

Jeśli chodzi o samą procedurę dokonania apostazji, konieczne jest udanie się do rodzimej parafii i złożenie odpowiedniego oświadczenia. Wówczas przyjmujący nas ksiądz powinien podjąć próbę odwiedzenia nas od tej chęci.

Zapewne wielu z nas w takiej sytuacji oczekiwałoby rzeczowej rozmowy i realnie twardych argumentów, ale nadzieje okazują się być czasem płonne. 

Doświadczyła tego w dość wyraźny sposób mieszkanka Bielsko-Białej, której dialog z kapłanem przerodził się w festiwal absurdów i z pewnością jedynie utwierdził kobietę w jej przekonaniu.

Skandaliczne zachowanie księdza

- Rozmowa zaczęła się dobrze, pan był bardzo grzeczny, lecz nie potrafił zrozumieć mojej decyzji i nalegał, by zwracać się do niego "poprawnie" per księże proboszczu - napisała mieszkanka Bielsko-Białej w korespondencji do redakcji bielsko.info.

Dalej było już tylko ciekawiej, bowiem kapłan ni z tego ni z owego nawiązał w swojej wypowiedzi do szokujących wydarzeń w najnowszej historii świata, przyrównując kobietę do członków hitlerowskich oddziałów.

- Opowiadał o sytuacjach, gdy apostazja była potrzebna by dołączyć do SS w czasach wojny - zrelacjonowała poruszona bielszczanka.

Na koniec duchowny musiał być już zupełnie zdesperowany, gdyż postraszył ją jeszcze szatańskimi grupami i sytuacjami, które miałaby “odprawiać nad odpisem aktu chrztu”. -Standardowo, straszenie brakiem księdza na pogrzebie, pytanie czy rodzice wiedzą (?!), zakaz bycia chrzestnym i inne - opwiedziała kobieta.

Źródło: bielsko.info

meble PRL

Te meble z PRL można sprzedać za niemałą fortunę. Sprawdź, czy któryś z nich masz w swoim domu

CZYTAJ DALEJ
ksiądz

Ofiarowała na pogrzeb babci wszystkie oszczędności. Ksiądz bezlitośnie zemścił się podczas mszy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

KościółKościół KatolickiKsiądz

Podobne artykuły

Wiadomości

Prezydent i premier chcą unijnej komisji ds. rosyjskich wpływów. "Nie ma się czego bać"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Abp Wiktor Skworc prosi wiernych o wybaczenie. W przeszłości tuszował pedofilię
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Kamiński ogłosił nowe sankcje na Białoruś. To odpowiedź na wyrok ws. Poczobuta
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pożar autokaru na autostradzie A4. Nastolatkowie jechali na wycieczkę, pojazd spłonął doszczętnie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donad Tusk zareagował na decyzję Andrzeja Dudy. Przedstawił prezydentowi propozycję
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]