Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Gwałtowne burze i grad to nie wszystko. IMGW ostrzega Polaków, będzie niebezpiecznie
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 21.05.2024 11:22

Gwałtowne burze i grad to nie wszystko. IMGW ostrzega Polaków, będzie niebezpiecznie

burza, człowiek z parasolem
fot. AGENCJA SE/East News

Fala burz przechodzi w ostatnich dniach przez Polskę i według prognoz wtorek nie będzie wyjątkiem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla sześciu województw. Jak ostrzegają meteorolodzy, możliwe są miejscowe podtopienia i zalania. Nie wyklucza się też opadów gradu, a nawet… trąby lądowej.

 

IMGW ostrzega Polaków. Szykują się spore zawirowania w pogodzie

Najtrudniejszych warunków pogodowych powinni się spodziewać mieszkańcy wschodniej części kraju, a także Pomorza, Warmii i Mazur. Burzom mają tam towarzyszyć intensywne opady deszczu – do 40 litów na metr kwadratowy. Mieszkańców Suwalszczyzny ostrzega się ponad to przed silnym, osiągającym do 80 km/h wiatrem oraz lokalnymi opadami gradu.

Samochody pod wodą, zalane budynki. Polskie miasto sparaliżowane

Polacy masowo otrzymują alerty RCB

Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują dziś w dwóch województwach – podlaskim oraz warmińsko-mazurskim. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano natomiast dla: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz podkarpackiego. 

Jak informuje IMGW, dla wielu regionów burze mogą skutkować powtórką z poniedziałku – miejscowymi podtopieniami, opadami gradu. Nie wyklucza się też powstawania lejów kondensacyjnych oraz trąby lądowej. Termometry pokażą od 23 do 25 stopni Celsjusza.

Burze z gradem to nie wszystko. Będzie niebezpiecznie

Trąby lądowe to w istocie trąby powietrzne, ale takie, które występują bezpośrednio nad powierzchnią ziemi. Nie są wynikiem mezocyklonu, czyli rotacji w chmurze burzowej. Trąby powietrzne pojawiają się pod chmurami typu Cumulonimbus bądź Cumulus congestus. 

 

Źródło: IMGW, lowcyburz.pl