Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Burze i silny wiatr to nie wszystko, alerty w wielu województwach. IMGW ostrzega Polaków
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 22.05.2024 08:24

Burze i silny wiatr to nie wszystko, alerty w wielu województwach. IMGW ostrzega Polaków

burza, mapka IMGW
fot. IMGW / Januszartur, Wikimedia Commons

Jeśli chodzi o pogodę, ostatnie dni dla dużej części kraju są wyjątkowo uciążliwe. Występują burze, lokalne podtopienia i zalania. W niektórych miejscach rejestruje się intensywne opady gradu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że to jeszcze nie koniec i wydaje alerty I i II stopnia. 

Pół Polski objęte alertami. IMGW ostrzega

Z komunikatu opublikowanego przez IMGW wynika, że szczególną ostrożność w związku z sytuacją na niebie powinni zachować mieszkańcy siedmiu województw. 

Na ich terenie IMGW przewiduje występowanie intensywnych opadów deszczu oraz intensywne burze. Podczas opadów spadnie od 40 do 50 mm wody na metr kwadratowy. 

Ostrzeżenia drugiego stopnia obejmują województwa: małopolskie, łódzkie, śląskie, wielkopolskie, lubuskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

Niecodzienne sceny na cmentarzu. Utknął w grobie, akcja służb

Silny wiatr to nie wszystko

Silny i porywisty wiatr dotknie przede wszystkim mieszkańców północnej i wschodniej części kraju, jednak poza wiatrem osiągającym do 80 km/h, powinni oni brać również pod uwagę wysokie prawdopodobieństwo występowania burz oraz lokalnych opadów gradu. 

Takie prognozy IMGW dotyczą: Pomorza Zachodniego, Mazowsza, Lubelszczyzny.

Środa zapowiada się wyjątkowo ciepło

Najspokojniejszymi warunkami atmosferycznymi będą się natomiast cieszyć na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w Warmii i Mazurach, na Podlasiu oraz w stolicy.  Termometry nad Wisłą będą pokazywać od 18 do 27 stopni Celsjusza.