Goniec.pl
Wikimedia/The Presidential Press and Information Office

Wikimedia/The Presidential Press and Information Office

Brytyjski dziennik poinformował o możliwej dacie inwazji na Ukrainę. Rosja zakpiła z doniesień

16 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Rosyjscy politycy odnieśli się do spekulacji zachodnich mediów i służb wywiadowczych na temat daty potencjalnego ataku Rosji na Ukrainę. Rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ironiczny sposób skomentowała wszelkie rewelacje na Facebooku, a szef dyplomacji uznał, że doniesienia "wprawiły go w zakłopotanie".

Wojna nerwów między Rosją a Zachodem trwa w najlepsze. Nieustające napięcie towarzyszy już nie tylko Ukraińcom, którzy są bezpośrednio zagrożeni ze strony Władimira Putina, ale także wszystkim krajom NATO, które bacznie obserwują działania wschodniego mocarstwa.

Jacek Kurski

Media: Jacek Kurski miał wypadek na nartach. Prezes TVP przyłapany w gipsie

CZYTAJ DALEJ

Niepokojące wieści każdego dnia napływają z ukraińsko-rosyjskiej granicy, wokół której gromadzą się rosyjskie wojska oraz od zachodnich służb wywiadowczych, które próbują przewidzieć, czy i kiedy może dojść do potencjalnego ataku.

Już kilka dni temu Brytyjczycy ostrzegli, że bomby na Ukrainę mogą spaść kilka minut po wydaniu rozkazu przez Putina, a Pentagon stwierdził, że do wybuchu wojny może dojść w każdej chwili. Te i inne doniesienia spotykają się z reakcją Kremla, który w typowy dla siebie sposób kpi z wszelkich prognoz.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Rosyjscy politycy kpią z doniesień o ataku na Ukrainę

- Chciałabym zapytać, czy amerykańskie i brytyjskie źródła dezinformacji mogłyby opublikować kalendarz naszych przyszłych inwazji na ten rok? Chciałabym zaplanować sobie wakacje - napisała ironicznie w mediach społecznościowych Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

Głos zabrał również rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Noc minęła zupełnie zwyczajnie. Spaliśmy spokojnie, a nowy dzień zaczęliśmy profesjonalnie - powiedział, cytowany przez agencję AFP.

Z kolei szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow, z którym wczoraj spotkał się polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, powiedział, że doniesienia o ataku na Ukrainę 16 lutego "nie powiem, że nas rozbawiły, ale wprawiły w zakłopotanie".

Zachód nie wierzy w zapewnienia Rosji

Rosyjscy politycy odnieśli się w swoich wypowiedziach m.in. do najnowszych doniesień brytyjskiego dziennika "The Sun", które mówiły o 16 lutego jako dacie rozpoczęcia militarnego konfliktu na Ukrainie.

Dojść do niego miałoby poprzez eskalację napięcia we wschodnich republikach okupowanych przez prorosyjskich separatystów. Nie bez znaczenia pozostaje przy tym fakt, że rosyjska Duma zwróciła się do Władimira Putina o uznanie niepodległości tych terenów.

Oczywiście, wszystkie doniesienia i przecieki należy traktować z dozą niepewności, bo mogą to być jedynie fake newsy wypuszczane przez Rosjan w celu siania dezinformacji. Oni sami zapewniają, że wcale nie chcą wojny w Europie i przekonują Zachód, że zgodnie z planem wycofują swoje wojska do baz po zakończonych manewrach wojskowych.

Wczoraj prezydent USA Joe Biden odniósł się do tych rewelacji z dużą rezerwą, mówiąc, że informacje te nie zostały jeszcze zweryfikowane. Podobnie o zapewnieniach Kremla wypowiadają się Ukraińcy, którzy nie wierzą Putinowi na słowo i czekają na konkretne działania deeskalacyjne.

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Andrzej Duda przesadził, Polacy nigdy mu tego nie wybaczą. Czarnek nie był lepszy, afera za aferą

Miniony rok nie należał do najłatwiejszych. Polacy usiłowali poradzić sobie z trudami codzienności i kolejnymi problemami, nierzadko pomstując polityków zasiadających w rządzie. Nie zabrakło jednak momentów, kiedy włodarze naszego kraju popełniali gafy, które wywoływały łzy rozbawienia. Zapraszamy do obejrzenia galerii i przypomnienia sobie najbardziej kultowych sytuacji. / fot. Andrzej Iwańczuk/REPORTER

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Onet: Awantura podczas środowego posiedzenia rządu. "Ministrowie są rozgoryczeni"

Wiadomości

Awantura o pieniądze podczas posiedzenia rządu. "Ministrowie są rozgoryczeni"

Czytaj więcej >
Nowe informacje ws. katastrofy na Odrze. Pozwoleń na zrzut ścieków było więcej, niż twierdził rząd

Wiadomości

Nowe informacje ws. katastrofy na Odrze. Pozwoleń na zrzut ścieków było więcej, niż twierdził rząd?

Czytaj więcej >
Katar 2022. Światowe media bezlitośnie komentują mecz Polska-Argentyna. "Żenująca Polska", "haniebny awans"

Wiadomości

Katar 2022. Światowe media bezlitośnie komentują mecz Polska-Argentyna. "Żenująca Polska", "haniebny awans"

Czytaj więcej >
Pixabay/AndrzejRembowski

Wiadomości

Lusowo: Zwłoki nagiej 71-latki bez głowy. Wstrząsające zeznania sąsiadów kobiety

Czytaj więcej >
Strażacy pilnie apelują, w czasie upałów powróciło zagrożenie zatrucia czadem

Wiadomości

Lublin: Koszmarne odkrycie w przydomowym garażu, nie żyje dwóch mężczyzn. Strażacy apelują

Czytaj więcej >
Brazylia: Skarpa osunęła się na drogę. Nie żyją co najmniej dwie osoby, około 30 jest zaginionych

Wiadomości

Brazylia: Skarpa osunęła się na drogę. Nie żyją co najmniej dwie osoby, około 30 jest zaginionych

Czytaj więcej >