Goniec.pl

Wojciech Olkusnik/East News

Będzie kryterium dochodowe przy 800 plus? Rzecznik rządu zabrał głos

23 Maja 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Niedawno ogłoszono, że świadczenie 500 plus zostanie podniesione do 800 zł. Pojawiły się więc pytania czy zmienią się warunki przyznawania pieniędzy, np. kryterium dochodowe. Rzecznik rządu Piotr Müller zabrał głos w tej sprawie.

Kiedy wejdzie 800 plus?

14 maja ogłoszono, że świadczenie wychowawcze 500 plus zostanie zwiększone do 800 zł. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podwyższenie świadczenia w ramach programu Rodzina 500+ do 800 zł na dziecko z 500 zł będzie wdrażane, gdy inflacja będzie w mocnym trendzie spadkowym. - Wdrażamy program wtedy, gdy inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym. Mam nadzieję, coraz więcej analiz wskazuje, że będzie jednocyfrowa już pod koniec tego roku, może nawet w środku IV kwartału - powiedział podczas konferencji prasowej.

Zgodnie z przesłaniem polityków PiS-u warunek jest jeden - Zjednoczona Prawica musi ponownie wygrać wybory. Premier przekazał, że podwyższenie 500 plus do 800 zł to koszt około 24 mld zł, czyli 0,7-0,8% PKB.

Biedronka

W poniedziałek do Biedronki ustawią się kolejki. Kultowy produkt znowu w sprzedaży

CZYTAJ DALEJ

Czy podwyższone świadczenie będzie uzależnione od dochodów?

Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej poinformowała, że zasady przyznawania świadczenia nie ulegną zmianie. Tak jak do tej pory, świadczenie będzie przysługiwało na każde dziecko, bez względu na dochody rodziców. Z czasem pojawiły się jednak pewne wątpliwości w tej sprawie.

Zdaniem rzecznika rządu, podczas dyskusji o waloryzacji 500 plus do 800 plus "używa się nietrafnego argumentu dotyczącego deaktywizacji na rynku pracy". - Liczby pokazują jednak, że mamy wysokie zatrudnienie w liczbach bezwzględnych oraz bardzo niskie bezrobocie - przekazał Piotr Müller.

Rzecznik rządu rozwiał wątpliwości

Rzecznik został zapytany m.in. o warunki przyznawania 800 plus. - Przy podwyższaniu kwoty w ramach świadczenia 500 plus nie planujemy wprowadzania kryterium dochodowego. W propozycji skierowanej do konsultacji społecznych dotyczącej takiego zapisu nie będzie, chodzi po prostu o zwiększenie kwoty - dodał Piotr Müller.

Podczas konferencji poruszono także kwestię 14. emerytury. - Liczymy na to, że projekt uda się przeprocedować jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu. Chcemy także zająć się projektem bezpłatnych autostrad w Polsce, również ten projekt został skierowany do Sejmu - powiedział Müller.

Źródło: Konferencja prasowa Piotra Müllera z dn. 22.05.2023

Zbigniew Ziobro, Mateusz Morawiecki

Zbigniew Ziobro uderza w Mateusza Morawieckiego. "Bagatelizował zagrożenie dla Polski"

CZYTAJ DALEJ
Mateusz Morawiecki

Premier reaguje na rosyjskie wymagania zwrotu ziem i pieniędzy. "Zagrywka propagandowa"

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Skandaliczne słowa na konferencji Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS przekroczył granicę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dachowanie samochodu w Chojnicach. Ratownicy się tego nie spodziewali, zaskakujące sceny
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >

Wiadomości

Śląsk. Zaginęła 13-letnia Milena Magiera. Dziewczynka nie wzięła ze sobą nawet telefonu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie. Pożar składowiska z chemikaliami w Łaniętach. W akcji strażacy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lubuskie. Samochód uderzył w barierki i przekoziołkował na bok. 25-latek z Czech zginął na miejscu
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]