Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Limit płatności gotówką przegłosowany. Nowe przepisy wejdą w życie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 24.04.2024 21:35

Limit płatności gotówką przegłosowany. Nowe przepisy wejdą w życie

pieniądze
Fot. materiały własne

Płatność gotówką dużych kwot pieniędzy już niedługo nie będzie możliwa. Kupno samochodu za gotówkę również nie będzie dostępną opcją. Parlament Europejski przyjął pakiet ustaw, który reguluje ograniczenie możliwości korzystania z gotówki. Jest to związane z wdrażaniem narzędzi pomagających walczyć z praniem pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu.

Nadchodzą zmiany w płatnością gotówką, PE przegłosował pakiet zmian

Gotówka w portfelu już niedługo nie będzie mogła być wykorzystywana w przypadku większych zakupów. Parlament Europejski przyjął pakiet ustaw, które popiera polski rząd. Unia Europejska chce ograniczyć możliwość prania brudnych pieniędzy i przekazywania środków na rzecz instytucji ekstremistycznych.

Płatność gotówką będzie możliwa tylko poniżej progu 10 tysięcy euro. Zmiany przepisów mają wejść w 2027 r. Oznacza to, że już za trzy lata nie będzie możliwe kupienie samochodu w inny sposób niż poprzez wykonanie przelewu bankowego. Jak wyglądają szczegóły przyjętych przez PE przepisów?

Podczas sekcji zwłok usuwają ten narząd. Powód jest jeden

Wprowadzą limit płatności gotówki

Ograniczenie płatności gotówkowych może być różne w zależności od danego kraju. Parlament Europejski przegłosował bowiem ustawę z zapisem, iż 10 tys. euro to jedynie górny próg. Każde z państw członkowskich ma prawo do obniżenia tego poziomu i wprowadzenie na terenie swojego kraju mniejsze kwoty dopuszczalnych transakcji gotówkowych.

ZOBACZ: Akcja poszukiwawcza wojska na Bałtyku. Zaginął żołnierz GROM

(Limity płatności gotówką obowiązują - przyp. red.) za wyjątkiem płatności między osobami prywatnymi w kontekście nieprofesjonalnym, oraz środki mające na celu zapewnienie zgodności z ukierunkowanymi sankcjami finansowymi i uniknięcie obchodzenia sankcji - przekazał w komunikacie Parlament Europejski.

Polskie ministerstwo popiera ograniczenie płatności gotówką

Polska konsekwentnie opowiadała się za powyższym rozwiązaniem w toku procesu legislacyjnego AMLR (rozporządzenie w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu – przyp. red.). Stanowisko Polski nie uległo zmianie - przekazało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania Dziennika Gazety Prawnej.

ZOBACZ: Goniec ujawnia: Cierpienie bez końca. Tak w Polsce dręczy się zwierzęta zabijane na futro

DGP wskazuje, iż już w 2027 r. nie będzie możliwe kupienie samochodu za gotówkę. Wynika to z faktu, iż nowe przepisy zaostrzają regulacje dotyczące transakcji i zaczną obejmować także obszary handlu biżuterią, prywatnymi samolotami i statkami oraz luksusowymi samochodami.

Źródło: dziennik gazeta prawna, forsal