Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wybory samorządowe 2024. Decydujący był jeden głos, a w Legionowie problem z liczeniem kart
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 22.04.2024 08:32

Wybory samorządowe 2024. Decydujący był jeden głos, a w Legionowie problem z liczeniem kart

wybory, głosowanie
Fot. materiały własne

Wybory samorządowe 2024 zostały już zakończone. Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła, że jedna komisja wyborcza przedłużała oficjalne zakończenie liczenie głosów dla całego kraju. W niektórych miastach i gminach walka toczyła się do ostatnich minut. W Korycinie zadecydował jeden głos.

Wybory samorządowe 2024 zakończone

Wybory samorządowe 2024 zakończyły się o godzinie 21 w niedzielę 21 kwietnia i wówczas członkowie komisji w ponad 700 komisjach przystąpili do liczenia głosów. Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła, że oficjalne wyniki zostały podane później ze względu na pracę jednej komisji.

Powodem był fakt, iż w komisji obwodowej numer 3 w Legionowie nie zgadzała się liczba kart do głosowania. Spór trwał o 10 kart, a złożony wcześniej protokół został wycofany. Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW ujawnił, że komisja z Legionowa poprawiała dokument aż trzykrotnie.

Wspaniałe wieści dla uczniów. W tym roku wakacje będą dłuższe

W Korycinie zadecydował jeden głos

Wyniki wyborów samorządowych 2024 w niektórych gminach i miastach trwały do ostatnich minut. Każdy głos mógł przeważyć szalę zwycięstwa na stronę któregoś z kandydatów. Stało się tak w Korycinie na Podlasiu. O zwycięstwie zadecydował zaledwie jeden głos.

ZOBACZ: Podlasie. Incydent podczas wyborów. Kandydat na wójta trafił na SOR

Mirosław Lech będzie dalej rządził gminą. Samorządowiec wstąpił na fotel wójta w 1991 r. i po wyborach samorządowych 2024 się to nie zmieni. Zdobył on 732 głosy, co daje 50,03 proc. wszystkich oddanych w II turze głosów. Beata Matyksiel otrzymała natomiast 731 głosów, a więc 49,97 proc.

PKW podała dane dotyczące frekwencji, najgorzej na Dolnym Śląsku

PKW podała również dane dotyczące frekwencji w II turze wyborów. W niedzielę 21 kwietnia do lokali wyborczych udało się 44,06 proc. uprawnionych wyborców. Najlepszą frekwencję wyborczą odnotowano w województwie lubelskim (48,12 proc.). Najmniej wyborców zagłosowało natomiast w województwie dolnośląskim (40,37 proc.).

ZOBACZ: Wielki quiz o PRL. Wstydem jest nie zdobyć chociaż 6 punktów

Głosów ważnych oddano 5 269 205, czyli 99,22 procent z ogólnej liczby głosów oddanych. Nieważnych - 41 227 (0,78 procent) - wyjaśniał na konferencji prasowej Sylwester Marciniak.

pkw-wybory.jpg
PKW podała dane dotyczące frekwencji w II turze wyborów. Fot. PKW

Źródło: pkw