Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ostrzeżenia przed przymrozkami i śniegiem. IMGW wydało pilne alerty
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 22.04.2024 10:39

Ostrzeżenia przed przymrozkami i śniegiem. IMGW wydało pilne alerty

zima, śnieg, mapa
Fot. materiały własne, imgw

Prognoza pogody potwierdza, że zima jeszcze nie odpuści. IMGW wydał żółte alerty dotyczące przymrozków, temperatura przy gruncie może spadać do nawet -4 stopni Celsjusza. Ostrzeżenia dotyczą niemal całej Polski. Synoptycy wskazują jednak, że przyszły weekend odwróci zimowy trend w pogodzie.

Prognoza pogody: ostrzeżenia przed przymrozkami w niemal całym kraju

Prognoza pogody na poniedziałek (22.04) nadal przynosi ze sobą zimową aurę. Czeka nas niska temperatura, wiatr oraz duże zachmurzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed przymrozkami.

Alerty w związku z niską temperaturą obowiązują niemal we wszystkich województwach. Termometry wskazywać będą od około -2 stopni Celsjusza do aż -4 stopni Celsjusza. Ostrzeżenia I stopnia obowiązywać będą aż do wtorku (23.04) do godzin porannych. Prognoza pogody na rozpoczynający się tydzień przynosi ze sobą nie tylko zimę.

prognoza-pogody-ostrzezenia.jpg
Obowiązują alerty przed przymrozkami. Fot. IMGW
Tragedia na Dolnym Śląsku. Rolkarz znalazł w rowie zwłoki mężczyzny

Nadchodzi apogeum zimowej pogody, spadnie śnieg

Na początku tygodnia przygotować trzeba się na szczyt napływającego do Polski chłodu oraz mrozu. IMGW prognozuje nie tylko przymrozki, ale również opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Pojawia się jednak wiadomość, iż na horyzontach map meteorologicznych zawitała możliwość ocieplenia i przyjścia wiosny.

ZOBACZ: 12-latka wyciągnięta z rzeki przez inne dzieci. Była pijana i miała hipotermię

Przez większą część tygodnia dominować będzie chłodna aura, często z nocnymi przymrozkami i opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a miejscami nawet śniegu. Kolejny weekend to zdecydowane odwrócenie trendu – zrobi się pogodnie i znacznie cieplej.

Od poniedziałku (22.04) do czwartku (25.04) słońce niemal nie będzie wychodzić zza chmur. Do tego IMGW ostrzega przed chłodem i mrozem oraz temperaturami bliskim 0 stopni Celsjusza. Stopniowo będzie się to jednak zmieniać.

W nocy z wtorku na środę przymrozki prognozowane są jedynie miejscami na północy Polski. Środa pochmurna. Padać będzie deszcz i deszcz ze śniegiem, a w Sudetach śnieg i to okresami nawet dość intensywnie. Termometry maksymalnie pokażą od 5°C do 13°C, a obszarach podgórskich Sudetów będzie jedynie około 2°C - czytamy w prognozie pogody IMGW.

Prognoza pogody na weekend przynosi ocieplenie i wiosnę

Prawdziwa zmiana pogodowa przyjdzie w piątek (25.04). Prognoza pogody wskazuje, że zacznie się ocieplać i chociaż nadal na niebie przeważać będą chmury, to słońce będzie powoli powracać. W sobotę (26.04) wiosna ponownie przywita się z Polską i ogrzeje niemal cały kraj. Tylko na Pomorzu oraz na południowo-wschodnich krańcach Polski przelotnie padać może deszcz. Termometry wskazywać będą nawet 19 stopni Celsjusza.

ZOBACZ: Quiz o sklepach. Nie tylko Biedronka i Lidl skrywają tajemnice, nieliczni zdobędą 8 na 10

W niedzielę nadal napływać będzie ciepłe powietrze. W całym kraju pogodnie. Temperatura maksymalna od 19°C do 23°C. Jedynie nad samym morzem jeszcze dość chłodno, bo od 13°C do 18°C - przekazało IMGW w prognozie pogody na ten tydzień.

Źródło: imgw