Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Tadeusz Rydzyk liczy na 1,5 proc. podatku słuchaczy. Zaapelował o pilną pomoc
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 22.04.2024 09:40

Tadeusz Rydzyk liczy na 1,5 proc. podatku słuchaczy. Zaapelował o pilną pomoc

Tadeusz Rydzyk
Fot. East News/ALEX MARCINOWSKI

Tadeusz Rydzyk ponownie prosi słuchaczy Radia Maryja o pieniądze. Jak co roku redemptorysta apeluje o przekazanie 1,5 proc. podatku na rzecz Fundacji “Nasza Przyszłość”. Zostało tylko 9 dni, aby to zrobić. Niektórzy emeryci mimo chęci nie będą mogli jednak tego zrobić. Powodem jest wysokość ich świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Słuchacze Tadeusza Rydzyka mają czas tylko do 30 kwietnia

Tadeusz Rydzyk co roku zwraca się do słuchaczy Radia Maryja i widzów TV Trwam z prośbą o przekazanie 1,5 proc. podatku na rzecz Fundacji “Nasza Przyszłość”. Nie inaczej jest i w 2024 r. 

Na stronie Radia Maryja pojawił się specjalny artykuł zachęcający słuchaczy do tego, aby skorzystali z tej opcji przekazania pieniędzy. Wyszczególniono działania, na jakie przeznaczone zostaną środki z podatków. Czasu zostało niewiele.

Podatek od prezentów komunijnych. Ta kwota ma kluczowe znaczenie

Fundacja "Nasza Przyszłość" liczy na pieniądze od słuchaczy Radia Maryja

Słuchacze Radia Maryja mają czas tylko do 30 kwietnia, aby podarować Tadeuszowi Rydzykowi swoje pieniądze z racji możliwości przekazania 1,5 proc. podatku. To właśnie do końca kwietnia skarbówka czeka na PIT-y. Przekazania 1,5 proc. podatku jest możliwe tylko wtedy, gdy we właściwej rubryce rozliczenia podatkowego wpisany zostanie numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego.

ZOBACZ: Byli kapłanami, jeden z nich ma dziś rodzinę. Nie kryją rozczarowania Kościołem

Szerokie pole oddziaływania jest możliwe dzięki zaangażowaniu wielu ludzi oraz przekazaniu 1,5 proc. podatku. Widzimy dzisiaj szczególną potrzebę kształcenia i wychowania młodzieży w duchu wartości katolickich. Gest przekazania 1,5 proc. podatku może w tym niezmiernie pomóc. Warsztaty medialne oraz turnusy dla młodzieży w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu są możliwe dzięki temu, że 1,5 proc. podatku trafia do Fundacji “Nasza Przyszłość” - zachęca dyrektor fundacji Szymon Cieślar.

Nie wszyscy emeryci mogą przekazać Tadeuszowi Rydzykowi pieniądze

Niemniej Tadeusz Rydzyk od pewnego czasu zmaga się z problemami finansowymi wynikającymi ze skurczenia się grona słuchaczy, którzy mogą go wspierać poprzez przekazywanie 1,5 proc. z podatku. Emeryci, którzy głównie korzystają z katolickich mediów, nie zawsze płacą podatek.

ZOBACZ: Wielki quiz o PRL. Wstydem jest nie zdobyć chociaż 6 punktów

1,5 proc. podatku odprowadzić można tylko w momencie jego faktycznego zapłacenia. Tadeusz Rydzyk po podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych odczuł, że spora część jego słuchaczy nie otrzymuje od ZUS więcej niż 2500 zł brutto. Ta grupa emerytów zwolniona jest z płacenia podatku.

Każdego miesiąca myślicie państwo o budżecie dla własnej rodziny, pomyślcie też o Radiu Maryja i TV Trwam. […] Dla orientacji, ile to kosztuje. […] Katolicy to olbrzym, często śpiący olbrzym. Trzeba wszystkich obudzić, do odpowiedzialności i ewangelizacji świata. […] Potrzebujemy prawie 5 mln zł miesięcznie. To jest dużo, ale czy dużo dla milionów słuchaczy? Trzeba tylko poczuć: "ja też, ja też powinienem pomóc" - mówił Tadeusz Rydzyk pod koniec 2023 r. Apele dotyczące wsparcia finansowego nie są jednak na antenie Radia Maryja rzadkością.

Źródło: radio Maryja, fakt