Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Podatek od prezentów komunijnych. Ta kwota ma kluczowe znaczenie
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 22.04.2024 08:37

Podatek od prezentów komunijnych. Ta kwota ma kluczowe znaczenie

komunia święta
Fot. Pixabay.com/tobiaswahl

Rusza sezon komunijny. W czasie ostatnich przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej warto wziąć pod uwagę kwestię prezentów. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że po przekroczeniu pewnej kwoty, otrzymanej w ramach prezentu dla ich pociechy, będą musieli zapłacić podatek. Jak się okazuje, istotny może być także sposób, w jaki goście przekażą je dziecku.

Komunia 2024. Od prezentów należy zapłacić podatek

Rodzice już domykają wszelkie sprawy organizacyjne, a ich pociechy już nie mogą się doczekać momentu, w którym pojawią się w charakterystycznym, białym stroju przed kościołem. Nie bez znaczenia są oczywiście prezenty, niektórzy goście wciąż głowią się nad tym, jaki prezent będzie odpowiedni dla dziecka przyjmującego Pierwszą Komunię Świętą. Często ich pomysły mogą zaskakiwać, zwłaszcza pod kątem wartości. 

Rodzice zdarza się zapominać, że od niektórych z tych podarków muszą zapłacić należne podatki.

Chciała zapłacić za zakupy. Kasjerka natychmiast wezwała policję

Podatek od prezentów komunijnych. Jeśli przekroczysz ten próg, będziesz musiał zapłacić

Wszystko zależy od wartości prezentu, a także pokrewieństwa pomiędzy dzieckiem, które prezent przyjęło, a osobą, która ją obdarowała. W polskim prawie podatkowym darczyńcy zostali podzieleni na trzy grupy, z których każda ma swój próg wartości darowizn. Po jego przekroczeniu, rodzice będą zmuszeni do zapłacenia odpowiedniego podatku.

ZOBACZ TAKŻE: Osoby urodzone w tych latach mogą starać się o specjalną emeryturę. Są jednak pewne warunki

 

Co zrobić, jeśli prezent komunijny przekroczy określoną wartość?

W pierwszej grupie podatkowej znajdują się: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha, a także zięć, synowa i teściowie. Próg dla otrzymanych od nich prezentów wynosi 36 120 zł.

Próg dla drugiej grupy wynosi 27 090 zł. Należą do niej: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

W trzeciej grupie podatkowej znajdują się z kolei osoby, spokrewnione w dalszym stopniu (kuzyni, rodzina macochy lub ojczyma), oraz osoby niespokrewnione. Kluczowy jest tutaj próg 5 733 zł.

Eksperci ”Faktu” podkreślali także znaczenie formy przekazania prezentu dla dziecka. Jeśli planujemy podarować pieniądze, rozsądniej będzie wykonać przelew bankowy, niż wręczyć plik gotówki w kopercie.

W sytuacji, gdy wartość prezentu przekroczy kwotę wolną od podatku, należy wypełnić odpowiednią deklarację. Ta powinna zostać złożona w najbliższym urzędzie skarbowym nie później niż 6 miesięcy po otrzymaniu prezentu, a podatek zapłacony.

Źródło: edziecko.pl, Fakt.pl