Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Wojsko kusi młodych Polaków. Do 6 tys. zł za wakacyjne szkolenie
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.04.2024 10:38

Wojsko kusi młodych Polaków. Do 6 tys. zł za wakacyjne szkolenie

wojsko
fot. Unsplash/Daniel Silva

Wojsko zachęca absolwentów szkół średnich i kusi niemałymi pieniędzmi. W okresie wakacyjnym Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje szkolenia w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Każdy, kto ukończy miesięczny kurs, może liczyć na ekwiwalent w wysokości 6000 zł brutto. Przekazano szczegóły.

Wojsko kusi młodych w ramach "wakacyjnych ćwiczeń"

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje miesięczne kursy organizowane w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Resort organizuje wszystko w ramach trzech wakacyjnych terminów:

  • od 10 czerwca do 6 lipca,
  • od 15 lipca do 10 sierpnia,
  • od 19 sierpnia do 14 września

Program skierowany jest do młodych, którzy ukończyli szkołę średnią lub ponadpodstawową i są chętni do przejścia przeszkolenia wojskowego. Ci, którzy ukończą miesięczny kurs, mogą liczyć na spore wynagrodzenie.

Tragiczny wypadek na Śląsku. Kierowca zginął na miejscu

Za miesięczny kurs można zarobić do 6 tys. zł

Chciałbym zaprosić młodych ludzi po szkole ponadpodstawowej, zanim pójdą na studia czy do pracy, żeby przyszli na miesiąc przeszkolenia, żebyśmy mogli zaoferować im umiejętność, sprawność - mówił w poniedziałek szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Krakowie.

Szkolenie ma potrwać 27 dni. Zgodnie z założeniami, uczestnicy otrzymają ekwiwalent w wysokości najniższego zasadniczego uposażenia żołnierza zawodowego, które obecnie wynosi 6000 zł brutto.

ZOBACZ: Wojsko wezwie 200 tys. Polaków. Szukają konkretnych osób

Młodzi, którzy nie ukończyli 26. roku życia, mogą liczyć na jeszcze więcej. Oni otrzymają kwotę 6000 zł "na rękę". Wszystko dzięki uldze podatkowej, tzw. PIT zero. 

"Będę zachęcał młodych ludzi"

Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, że przejście miesięcznego kursu jest pierwszym krokiem, który może zbliżyć chętnych do podjęcia służby. Władysław Kosiniak-Kamysz zachęcał młodych do wzięcia udziału w kursie.

Uważam, że lepiej pójść na takie przeszkolenie niż do pracy do kawiarni czy restauracji. To uposażenie nie będzie wcale jakieś tylko symboliczne, tylko bardzo przyzwoite, powyżej minimalnego wynagrodzenia. Więc bardzo będę zachęcał młodych ludzi - mówił wicepremier.

Jak informuje resort obrony, od początku roku kurs miało ukończyć już 6 tys. rekrutów.