Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > TV Republika może świętować. Propozycja TVP daleko w tyle
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 20.04.2024 19:27

TV Republika może świętować. Propozycja TVP daleko w tyle

Danuta Holecka
Fot. "Dzisiaj" wyd. z dn. 4.01.24, "Pytanie dnia" wyd. z dn. 10.04.24

Telewizja Republika ma powody do zadowolenia. Jej “Gościa Dzisiaj” ogląda o wiele więcej osób niż emitowane w TVP Info “Pytanie dnia”. Format, który zastąpił “Gościa Wiadomości” nie przyciąga przed ekrany zbyt wielu telewidzów, o czym świadczą przytłaczające statystyki. Czy to czas, aby Telewizja Polska poważnie pomyślała nad zmianami?

"Pytanie dnia" zastąpiło "Gościa Wiadomości"

Z pewnością nie na takie wyniki liczyli twórcy programu “Pytanie dnia”, który ruszył niecałe trzy tygodnie temu (2 kwietnia). Format zastąpił “Gościa 19:30”, który to z kolei był następcą chętnie oglądanego przez zwolenników dawnego kształtu telewizji publicznej “Gościa Wiadomości”.

Niestety, mimo iż “Pytanie dnia” emitowane jest tuż po głównym serwisie informacyjnym (tj.“19:30”), a ten radzi sobie całkiem przyzwoicie, na oglądanie rozmów z ważnymi postaciami polskiej przestrzeni publicznej decydują się nieliczni. Wirtualne Media przytaczają druzgocące dla publicznego nadawcy statystyki, zgodnie z którymi “Pytanie dnia” w TVP Info włącza średnio jedynie 145 tys. osób. Czy to już klęska?

Poznań. Zasłabł tuż przed szpitalem. 70-latek nie żyje

Fatalne wyniki nowego programu TVP

Aby mieć jakiekolwiek pojęcie o skali porażki, jakiej doświadcza obecna TVP, zauważmy, że w 2023 r. “Gościa Wiadomości” oglądało średnio 600 tys. osób. Oczywiście, wtedy także było to o wiele mniej niż widownia głównego wydania “Wiadomości” (2,7 mln), ale aktualna dysproporcja jest już przeogromna i bardzo niepokojąca dla publicznego nadawcy.

ZOBACZ: TVN rozlicza szefa KRRiT. “Demokracja jest zagrożona”

Wirtualne Media podkreślają, że program “19:30” ogląda ok. 1,6 mln osób (dane z marca br.), czyli o ok. 1 mln widzów mniej niż programy prowadzone m.in. przez Danutę Holecką i Edytę Lewandowską. Na “Pytanie dnia” przy telewizorach nie pozostaje zatem nawet 10 proc. oglądających.

Telewizja Republika ma powody do świętowania

Program “Pytanie dnia” jest programem publicystycznym, emitowanym codziennie (poza weekendami) w godzinach 19:55-20:15 w TVP Info. Prowadzą go na zmianę Marek Czyż, Dorota Wysocka-Schnepf oraz Justyna Dobrosz-Oracz.

Największą widownię dotychczas udało się zgromadzić 10 kwietnia, kiedy to gościem odcinka był Roman Giertych. Rozmowę z byłym ministrem edukacji, a obecnie posłem KO oglądało 212 tys. osób.

Z kolei w lutym media podawały, że “Gościa Dzisiaj”, czyli odpowiednik “Gościa Wiadomości” w TV Republika ogląda średnio ponad 0,5 mln widzów. Najchętniej oglądanym odcinkiem był natomiast ten z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem z 24 stycznia. Włączyło go aż 819 tys. widzów.

Źródło: Wirtualnemedia, Wprost