Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Polska > Pilne ostrzeżenie tuż przed majówką. Policja apeluje do Polaków
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 23.04.2024 18:23

Pilne ostrzeżenie tuż przed majówką. Policja apeluje do Polaków

policja
fot. Policja Podlaska

Dla wielu Polaków, którzy zadbali o dodatkowy dzień urlopu, nadchodzący weekend majowy będzie trwał nawet pięć dni. Przed wyjazdem na wypoczynek nie zapominajmy o dokładnym zabezpieczeniu mieszkania lub domu i upewnijmy się, że po dotarciu na miejsce nie pocałujemy klamki – ostrzega policja.

Długa majówka

Pierwszy i trzeci dzień maja w tym roku wypadają w środę i piątek. Dla tych miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu, przyrody i rozpalonego grilla, którzy pomyśleli wcześniej o dodatkowym dniu urlopu, tegoroczna majówka może oznaczać nawet pięć dni odpoczynku. Ponieważ w nadchodzących dniach wiele mieszkań i domów opustoszeje, warto pamiętać, by odpowiednio je zabezpieczyć

By zminimalizować ryzyko związane z potencjalnym wyjazdem, policja publikuje w internecie ostrzeżenia i ”przypominajki” dotyczące tego, jak zabezpieczyć swój dom przed kilkudniowym wyjazdem na majówkę. 

Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy, czy wszystkie okna, szczególnie te balkonowe, są dokładnie domknięte. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa i stosowaniu dodatkowych zabezpieczeń w przypadku posiadania drzwi balkonowych i nisko usytuowanych okien, a także piwnic, garaży, komórek oraz altanek działkowych. Jeśli nasz dom jest wyposażony w zabezpieczenia techniczne pamiętajmy, aby przed wyjazdem je uruchomić. Nawet w porze dziennej, kiedy opuszczamy nasz dom zawsze powinniśmy aktywować systemy alarmowe – czytamy na stronach policji

Jednocześnie policjanci przypominają, by zwracać uwagę na obce, nieznane pojazdy zaparkowane w okolicach naszej posesji, bo mogą to być złodzieje, którzy przed ”majówkowymi żniwami” robią rozpoznanie.

Popularny lek przeciwbólowy wycofany z obrotu. Jest ostrzeżenie

Zwróć uwagę na ulotki

Autorka facebookowego profilu „Z pamiętnika policjantki” zwróciła też uwagę na to, że ulotki zostawiane pod drzwiami mieszkań lub wciskane między drzwi a framugę, dla złodziei mogą stanowić cenną informację o tym, że lokatora przez dłuższy czas nie ma w domu. Jeśli zatem wiemy, że nasz sąsiad wyjechał, a ulotki lub inne przesyłki od kilku dni zalegają mu pod drzwiami, warto przemyśleć ich usunięcie lub przechowanie.   

Sprawdź dokąd się wybierasz i gdzie rezerwujesz pobyt

Policja ostrzega też przed oszustami, którzy podając się w internecie za właścicieli domów wypoczynkowych, hoteli i innych podobnych ośrodków, wyłudzają zaliczki. Następnie, gdy turyści pojawiają się pod umówionym adresem, okazuje się, że albo miejsce nie istnieje, albo jego właściciele nie mają pojęcia o zabukowanej i opłaconej wcześniej rezerwacji. By uniknąć takich sytuacji, zawsze warto potwierdzać swoje rezerwacje telefonicznie – bezpośrednio w wybranym ośrodku. Dzięki temu można też zaoszczędzić kilka groszy na prowizji pobieranej od hoteli przez pośredników i serwisy internetowe zajmujące się bookingiem.