Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS przypomina, termin mija 30 kwietnia. Chodzi o 800 plus
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 21.04.2024 23:03

ZUS przypomina, termin mija 30 kwietnia. Chodzi o 800 plus

pieniądze
Fot. materiały własne

Kończy się czas na złożenie wniosku o wypłatę 800 plus w nowym okresie rozliczeniowym. Rodzicom i opiekunom pozostało już tylko kilka dni, by dopełnić wszelkich formalności. Po tym czasie będą musieli pogodzić się z przerwą w wypłacie pieniędzy. Co więcej, jeżeli będą zwlekać zbyt długo, środki przepadną bezpowrotnie.

ZUS przyjmuje wnioski na nowy okres rozliczeniowy 800 plus

Program 500 plus, który został zmieniony na 800 plus, to prawdziwy hit Zjednoczonej Prawicy. Dzięki pomysłowi, by rodzinom z dziećmi dawać co miesiąc tak potrzebne im pieniądze, ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego i jego koalicjanci podbili serca wyborców w 2015 roku i długo utrzymywali się na fali.

Nic zatem dziwnego, że obecny rząd nie zechciał podnosić ręki na świadczenie, które na stałe wpisało się w kalendarz wielu Polaków. Aby otrzymać środki, trzeba się jednak pofatygować, gdyż nie należą się one z automatu. I tak, 1 lutego rozpoczął się proces przyjmowania wniosków na nowy okres rozliczeniowy, mający trwać od 1 czerwca br. do 31 maja 2025 r. Do tej pory ZUS otrzymał już 3 mln wniosków dotyczących 4,6 mln dzieci.

Pożar w Zelkowie. W akcji 11 zastępów strażaków z całego powiatu

Termin mija lada dzień. Po nim nastąpi przerwa w wypłatach

Świadczenie 800 plus należy się każdemu dziecku poniżej 18. roku życia bez względu na dochody jego rodzica czy też opiekuna. Żeby zachować ciągłość wypłat i w czerwcu nie musieć martwić się o finanse, trzeba już teraz dopełnić wszelkich formalności, bo lada dzień kończy się termin.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski tłumaczy jednocześnie, że jeśli zaniechamy obowiązku i wniosek złożymy po 30 kwietnia br., będziemy musieli przygotować się na miesiąc lub nawet więcej bez świadczenia.

Jeśli dokument wpłynie w maju, to przelew z ZUS-u trafi na konto do 31 lipca z wyrównaniem za czerwiec. A jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, to wypłaty będzie można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca - wskazuje.

Wnioski te najlepiej składać za pośrednictwem portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej, PUE ZUS lub aplikacji mZUS na urządzeniach mobilnych.

Niektórzy nie dostaną nawet wyrównania

Tak, jak wspomniano, spóźnialscy mogą później liczyć na wyrównania, ale jeżeli zwłoka będzie zbyt długa, nie odzyskamy już zaległych pieniędzy. Termin graniczny to 30 czerwca br. i po nim środki zwyczajnie przepadną. Świadczenie będzie wówczas wypłacane od miesiąca złożenia wniosku.

ZOBACZ: Osoby urodzone w tych latach mogą starać się o specjalną emeryturę. Są jednak pewne warunki

Wyjątkiem od tej reguły, jak podaje portal o2.pl, jest np. przypadek narodzin dziecka. Rodzice noworodka mają trzy miesiące od dnia narodzin, by złożyć wniosek o wypłatę 800 plus i otrzymać wyrównanie bez konieczności przechodzenia przez specjalne procedury.

Źródło: PAP, o2.pl