Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Przewodów. Szef MON podjął ważną decyzję ws. wyrzutni Patriot. "Przyjąłem propozycję"
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 21.11.2022 11:03

Przewodów. Szef MON podjął ważną decyzję ws. wyrzutni Patriot. "Przyjąłem propozycję"

Mariusz Błaszczak
Flickr/Gregory Freni, Twitter/MON

W Polsce rozmieszczone zostaną dodatkowe wyrzutnie Patriot i myśliwce Eurofighter. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że z "satysfakcją" przyjął niemiecką ofertę pomocy złożoną po tragedii, do której doszło w Przewodowie. Jak dodał, zaproponuje, aby system obrony przeciwlotniczej stacjonował przy granicy z Ukrainą.

Niemcy oferują Polsce wzmocnienie ochrony przeciwlotniczej. Mariusz Błaszczak odpowiada

Jak informowaliśmy wczoraj, niemiecka minister obrony narodowej Christine Lambrecht zdradziła w rozmowie z "Rheinische Post", że Niemcy zaoferowały Polsce, poza myśliwcami Eurofighter, także wsparcie w postaci systemów obrony przeciwlotniczej Patriot. Wszystko to w związku z tragedią, do której doszło 15 listopada w powiecie hrubieszowskim.

Na odpowiedź ze strony polskiej nie trzeba było długo czekać. Szef MON Mariusz Błaszczak, choć zapewniał jeszcze niedawno, że polskie niebo jest bezpieczne, oświadczył w poniedziałek, że ofertę Niemiec przyjął z "satysfakcją".

- Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką, zaproponuję by system stacjonował przy granicy z Ukrainą - zapowiedział.

Polskie niebo nie jest bezpieczne?

W minionym tygodniu agencja Reutera informowała, że niemiecki rząd mocno obawia się, iż wojna ukraińsko-rosyjska rozleje się na cały kontynent, dlatego chce wesprzeć polską przestrzeń powietrzną myśliwcami Eurofighter.

O uszczelnieniu systemu obrony przeciwlotniczej mówił też w Radiu ZET w stanowczych słowach gen. Waldemar Skrzypczak.

- Od początku wojny w Ukrainie przestrzegałem, że może dojść do przypadkowego upadku rakiety na terenie Polski. Kiedy rakiety spadały na Lwów czy poligon w Jaworowie, mówiliśmy o tym, że może wydarzyć się wypadek i rakieta spadnie na Polskę - grzmiał.

Artykuły polecane przez Goniec.pl

Źródło: "Rheinische Post", Goniec.pl, Radio ZET, Reuter