Goniec.pl
Przewodów liczy straty, fala uderzeniowa wybiła szyby i uszkodziła komin

Pawel Wodzynski/East News

Przewodów liczy straty po fali uderzeniowej. Budynki z wybitymi szybami i uszkodzony komin

21 Listopada 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Przewodów. Mieszkańcy zaczynają oceniać straty poniesione w wyniku wybuchu rakiety rosyjskiego pochodzenia. Okna w domach dosłownie się roztrzaskały, ale właściciel suszarni, gdzie doszło do eksplozji, nie myśli na razie o zniszczeniach.

Przewodów. Wieś w powiecie hrubieszowskim na zawsze zapamięta już 15 listopada. Wybuch rakiety i śmierć dwóch mieszkańców gminy zupełnie zmieniła życie mieszkańców przygranicznych terenów.

Rząd PiS chce nowelizacji w Kodeksie wyborczym, opozycja alarmuje

Rząd PiS chce nowelizacji w Kodeksie wyborczym. Opozycja alarmuje: "Preludium do zmiany ordynacji wyborczej"

CZYTAJ DALEJ

Po opadnięciu kurzu i pochowaniu dwóch ofiar z Przewodowa, mieszkańcy starają się wracać do normalnego życia. Konieczne jest zajęcie się stratami po wybuchu pocisku. Fala uderzeniowa nie oszczędziła budynków we wsi.

Przewodów. Szkoła jest 500 metrów od miejsca eksplozji

Rakieta ze wsi Przewodów zabiła dwie osoby, ale skutki wybuchu pocisku odczuwalne były daleko od suszarni zbóż. Łukasz Drewnik, wójt gminy Dołhobyczów, potwierdził, że mieszkańcy zaczęli zgłaszać zniszczenia.

Gmina zbiera informacje na temat tego, jak wygląda stan budynków po przejściu fali uderzeniowej po eksplozji rakiety. Należy zaznaczyć, że suszarnia w Przewodowie nie znajduje się w oddali od zabudowy wsi.

Bloki i domy jednorodzinne znajdują się tuż nieopodal suszarni w Przewodowie. Uczniowie znajdowali się we wtorek, gdy uderzyła rakieta, w szkole. Budynek szkoły podstawowej znajduje się zaledwie 500 metrów od suszarni. Dzieci musiały czuć falę uderzeniową.

Rozpoczęło się liczenie strat po eksplozji rakiety

Proces zbierania informacji na temat strat po wybuchu rakiety rosyjskiego pochodzenia trwa. Na czoło peletonu uszkodzeń wysuwa się uszkodzenie szyb w oknach.

Jarosław Kaczyński publicznie zbagatelizował śmierć dwóch mężczyzn z Przewodowa

Jarosław Kaczyński o śmierci dwóch mężczyzn z Przewodowa: "To jest tylko incydent"

CZYTAJ DALEJ

- Z tego, co wiem do tej pory, w kilku miejscach doszło do pęknięcia szyb w prywatnych domach - pwiedział Łukasz Drewnik. - Został też uszkodzony komin - dodał wójt gminy Dołhobyczów.

Przewodów: szyby wybite zostały przez falę uderzeniową. Fot.: Pawel Wodzynski/East News

Przewodów: szyby wybite zostały przez falę uderzeniową. Fot.: Pawel Wodzynski/East News

- Są to drobne kwestie, ale na pewno będziemy starać się uzyskać pomoc dla tych mieszkańców - wyjaśnił lokalny samorządowiec. Nieco inne spojrzenie na temat wyceny strat po wybuchu rakiety ma właściciel suszarni, gdzie zginęły dwie osoby.

- Kwestię strat materialnych zostawiliśmy na później. Na razie nie podejmowaliśmy żadnych starań w tym kierunku - powiedział wiceprezes gospodarstwa rolnego Agrocom w Setnikach Federico Viola.

Przewodów: zdjęcia z miejsca uderzenia rakiety. Fot.: Pawel Wodzynski/East News; WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Przewodów. Tak wygląda wieś tuż po wybuchu rakiety. W sieci pojawiły się nowe zdjęcia

Przewodów. Spokojna wieś w powiecie hrubieszowskim nieopodal granicy z Ukrainą trafiła na usta całego świata. Eksplozja rakiety rosyjskiego pochodzenia zabiła dwóch mieszkańców gminy Dołhobyczów. Na miejscu nadal pracują służby, a centrum wsi odcięte jest od świata. Z lotu ptaka wykonano nowe zdjęcia miejsca, gdzie uderzył pocisk.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl

Źródło: pap

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

zost

Wiadomości

Nie żyje Zbigniew "Vika" Wróblewski, założyciel kultowego zespołu Vader

Czytaj więcej >

Wiadomości

24-letnia Natalia wyszła na spacer i ślad po niej zaginął. Rodzina prosi o pomoc

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jastrzębie-Zdrój: Seria wandalizmów na cmentarzu komunalnym. Policja apeluje do mieszkańców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda
Grzegorz Jakubowski/prezydent.pl

Wiadomości

Andrzej Duda: W najbliższym czasie powstanie nowy rodzaj wojsk

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niemcy. Gigantyczny karambol na autostradzie. Zderzenie 24 samochodów, jest wielu rannych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kujawsko-Pomorskie: Próba uprowadzenia ucznia ze szkoły pod Grudziądzem

Czytaj więcej >