Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda o Janie Pawle II: "Był najwybitniejszą osobistością w dziejach naszego narodu"
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 11.03.2023 21:17

Andrzej Duda o Janie Pawle II: "Był najwybitniejszą osobistością w dziejach naszego narodu"

None
Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RP

Andrzej Duda wypowiedział się w kontekście kontrowersji, które pojawiły się wokół Jana Pawła II. Słowa dotyczące papieża zawarte zostały w liście gratulacyjnym związanym ze święceniami biskupimi księdza Sławomira Odera. Prezydent m.in. podkreślił znaczenie Ojca Świętego w rozsławianiu naszego narodu, a także w kształtowaniu jego tożsamości.

Święcenia biskupie bp. Odera. List gratulacyjny Andrzeja Dudy

Końcem stycznia Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację dotychczasowego biskupa gliwickiego Jana Kopca. Jego zastępcą mianowano ks. Sławomira Odera - ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej, który w przeszłości postulował beatyfikację oraz kanonizację Jana Pawła II.

Uroczystości święceń biskupich bp. Odera, a także jego ingresu do gliwickiej katedry św. Piotra i Pawła odbyły się w sobotę 11 marca. Zakończyło je odczytanie listu gratulacyjnego Andrzeja Dudy przez szefową kancelarii Prezydenta RP Grażynę Ignaczak-Bandych. Prezydent podkreślił w nim zasługi bp. Odera dla Kościoła i Polski podczas jego ponad 30-letniej posługi kapłańskiej.

"Chłopaki do wzięcia". Wzięła ślub z uczestnikiem programu, ujawniła smutną prawdę

Gratulacje złożone przez Prezydenta

Andrzej Duda pogratulował kapłanowi wyróżnienia oraz złożył wyrazy wdzięczności za jego starania. - Dziękuję ekscelencji szczególnie za wspaniałą misję postulatora w procesach beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym naszego umiłowanego rodaka św. Jana Pawła II. To właśnie ogromnej wiedzy i wielkiemu trudowi księdza biskupa zawdzięczamy to, że już niespełna dziewięć lat po odejściu do Domu Ojca kult papieża Polaka został oficjalnie zatwierdzony w całym Kościele powszechnym - zaznaczył Prezydent. Dodał, że powołanie Odera na urząd biskupi "ma wymiar symboliczny właśnie teraz, gdy świadectwo życia i dzieła św. Jana Pawła II jest potrzebne może nawet bardziej niż kiedykolwiek".

Prezydent podkreślił znaczenie Jana Pawła II dla narodu polskiego

W dalszej części listu Andrzej Duda skupił się już na osobie Jana Pawła II. W wielkich słowach zaznaczył rolę papieża Polaka w kształtowaniu narodu polskiego. - Ojciec Święty był najwybitniejszą osobistością w dziejach naszego narodu. Jako biskup pomocniczy, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, wreszcie jako głowa całego Kościoła katolickiego przewodził nam, Polakom, w drodze ku wolności i stał się ojcem duchowym niepodległej Rzeczypospolitej. Papież Polak rozsławił naszą Ojczyznę w świecie, ale jego niezwykły pontyfikat miał przede wszystkim znaczenie uniwersalne. Niestrudzenie pielgrzymując, głosił prawdy, które docierały do serc milionów - zarówno wierzących chrześcijan, jak i ludzi niewierzących - na wszystkich kontynentach. Cieszył się unikalnym w świecie współczesnym autorytetem i szacunkiem, a w jego postawie i osobistym przykładzie już za życia rozpoznawaliśmy oznaki świętości - napisał prezydent.

Zdaniem Andrzeja Dudy "wspaniałe nauczanie Jana Pawła II pozostaje także dziś ważne i aktualne dla każdego człowieka dobrej woli". - Mocno wierzę, że będą zeń czerpać również następne pokolenia. Dla nas, Polaków, pamięć o św. Janie Pawle II stanowi bowiem integralny element dziedzictwa narodowego i należy do polskiej racji stanu, której strzec powinniśmy z absolutnym oddaniem i stanowczością, bez względu na konsekwencje. To nasz obywatelski, patriotyczny i historyczny obowiązek - dodał prezydent.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca.

Źródło: wydarzenia.interia.pl