Goniec.pl

Wojciech Olkusnik/East News

"Lex Kaczyński". Andrzej Duda podjął decyzję ws. kontrowersyjnej ustawy

31 Marca 2023

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Prezydent Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Jednym z głównych założeń dokumentu jest zmiana zasad publikacji przeprosin ws. naruszenia dóbr osobistych. W przestrzeni publicznej nowela zyskała miano "lex Kaczyński", ze względu na głośną sprawę pomiędzy prezesem PiS a Radkiem Sikorskim.

Lex Kaczyński z podpisem Andrzeja Dudy

Jest podpis prezydenta Polski Andrzeja Dudy pod tzw. “lex Kaczyński”. Nowelizacja ustawy zmieniającej zapisy Kodeksu postępowania cywilnego została opublikowana w Dzienniku Ustaw w piątek 31 marca wieczorem. Co ciekawe nie ma o tym żadnej wzmianki na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta, na której przeważnie publikowane są tego typu informacje. 

Piotr Żyła

Piotr Żyła miał się czego bać. Przeżywał stresujące chwile, padły niecenzuralne słowa

CZYTAJ DALEJ

Nowelizacja wprowadza zmiany ws. publikacji przeprosin

Zgodnie z założeniami nowych przepisów ulec zmianie miałyby zasady publikacji przeprosin ws. naruszenia dóbr osobistych. W związku z nimi, jeśli pozwany nie opublikuje przeprosin, sąd będzie mógł nakazać ich opublikowanie na łamach ogólnodostępnego Monitora Sądowego i Gospodarczego na koszt pozwanego. 

Treść oświadczenia będą mogły powielać inne media. Dodatkowo sąd będzie mógł nałożyć na pozwanego do 15 tys. zł grzywny. Nowelizacja została okrzyknięta mianem “lex Kaczyński”, a to ze względu na głośną sprawę pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim , a Radkiem Sikorskim, z którą proponowane zmiany były łączone. 

Głośna sprawa Kaczyński konta Sikorski

Przypomnijmy, Konflikt pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim, a Radkiem Sikorskim ciągnął się od 2016 roku. Na krótko po wygranych wyborach parlamentarnych, Jarosław Kaczyński oskarżył Radosława Sikorskiego o bycie zdrajcą. Była to część wywiadu przeprowadzonego dla serwisu Onet.

- [...] Wiem więcej, choćby na temat tego, jak działała komisja Millera — co częściowo pokazała podkomisja ekspertów Antoniego Macierewicza, publikując nagrania, pokazujące, że poprzedni rząd działał pod dyktando Rosjan. Takich niebywałych działań było więcej. Wiceambasador w Moskwie Piotr Marciniak złożył notę w sprawie eksterytorialności miejsca katastrofy. Następnie polecono mu ją wycofać. To było posunięcie wykonane na polecenie Radosława Sikorskiego, ale czy bez wiedzy Tuska? Tu już jest bardzo poważny przepis kodeksu karnego - zdrada dyplomatyczna - mówił wówczas Kaczyński.

Niedługo później Radosław Sikorski wystąpił do sądu z powództwem o zniesławienie. Batalia sądowa zakończyła się w tym roku. Sąd uznał, że prezes PiS ma opublikować przeprosiny wobec byłego ministra spraw zagranicznych, a także zapłacić mu kwotę 708 480 zł. Finalnie doszło do ugody pomiędzy panami, a prezes PiS wpłacił 50 tys. zł na rzecz sił zbrojnych Ukrainy , co europoseł z ramienia PO uznał za wystarczającą rekompensatę.

Źródło: media/ Goniec

Była 19:58. Nagle w "Wiadomościach" TVP poinformowano o śmierci

Była 19:58. Nagle w "Wiadomościach" TVP poinformowano o śmierci

CZYTAJ DALEJ
Katarzyna Cichopek

Katarzyna Cichopek pochwaliła się efektami zabiegu kosmetycznego. Fani nie mogą oderwać wzroku

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Lubuskie. Samochód uderzył w barierki i przekoziołkował na bok. 25-latek z Czech zginął na miejscu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawa. 74-latka potrącona przez nastolatki na hulajnodze
Czytaj więcej >

Wiadomości

18-letnia Pola zmarła w szpitalu, zaczęło się od zwykłej grypy. W akcji prokuratura
Czytaj więcej >

Świat

Rosja stawia warunki zakończenia wojny. Jest reakcja Kijowa
Czytaj więcej >

Świat

Nekrolog Alaksandra Łukaszenki obiega sieć. Klub się tłumaczy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wpadka Biedronki. W ten sposób klienci są wprowadzani w błąd
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]