Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem

14 Marca 2023

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Andrzej Duda wziął w dłoń długopis i podpisał dwie ustawy. Prezydent przychylił się do krytykowanej przez Senat nowelizacji Kodeksu wyborczego. Dodatkowo Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą wiatrakową. Co to oznacza? 

Andrzej Duda zgodził się z Sejmem, podpisał dwie nowelizacje ustaw

We wtorek 14 marca poinformowano, że Andrzej Duda podpisał dwie nowelizacje ustaw. Prezydent załapał za długopis i nie czekając ani chwili dłużej przychylił się do ustaleń rządu dotyczących kwestii wyborczych oraz możliwości stawiania wiatraków. 

Nowelizacja ustawy o zmianach w Kodeksie wyborczym czekała na decyzję prezydenta od końca stycznia. Później na wygląd noweli nie zgodził się Senat, ale w ostatni czwartek Sejm zignorował zdanie senatorów i przyjął nowy wygląd przepisów. Decydujący głos miał Andrzej Duda. Co zmieni się w związku z decyzją prezydenta? 

Biedronka oszalała, kolejna promocja i kolejne pieniądze za darmo

Biedronka ogłosiła prawdziwy hit. Tego jeszcze nie było, dostaniesz pieniądze i produkty zupełnie za darmo

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda chce pomóc wyborcom, ale Senat uważa, że cel jest inny

- Ta ustawa ma charakter profrekwencyjny - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP. Paweł Szrot dodał, że podpis Andrzeja Dudy pod nowelizacją Kodeksu wyborczego “zwiększa jawność i ułatwia możliwość udziału Polaków w wyborach”. Co dokładnie zmienią nowe regulacje, do których przychylił się prezydent? 

Przede wszystkim ma zwiększyć się dostęp do lokali wyborczych na wsiach i w małych miejscowościach. Dodatkowo nowelizacja Kodeksu wyborczego nakłada na wójtów gmin wiejskiej lub miejsko-wiejskiej obowiązek bezpłatnego dowozu transportem publicznym do lokali wyborczych. Nowe przepisy to także próba ułatwienia głosowania osobom z niepełnosprawnościami oraz wszystkim seniorom, którzy w dniu wyborów kończą 60 lat. Tym grupom przysługuje prawo do bezpłatnego dotarcia do lokalu wyborczego.

Z czym nie zgadzał się Senat? Senatorowie głośno krytykowali pomysł dotarcia do wsi, a pominięcia miast i tamtejszego problemu z przeładowaniem lokali wyborczych. - Nie chodzi o podniesienie frekwencji wyborczej jako takiej, ale o podniesienie frekwencji określonych wyborców, np. kierując się kluczem terytorialnym - grzmiał Krzysztof Kwiatkowski, który był sprawozdawcą połączonych komisji senackich.

Ustawa wiatrakowa z podpisem prezydenta

Co z ustawą wiatrakową? Ona również znalazła uznanie w opinii Andrzeja Dudy. Mimo kontrowersji związanej z wymaganą minimalną odległością wiatraka od zabudowań prezydent przychylił się do ostatecznej wersji nowelizacji ustawy. 

 - Zmiany wpisują się w politykę energetyczną Prezydenta, a także w kierunek dialogu z instytucjami unijnymi - wyjaśnił Paweł Szrot. Nowe przepisy mową jasno. Turbiny wiatrowe będą mogły pojawiać się tylko i wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Konieczne będzie zgranie tego z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego

Podpis Andrzeja Dudy sprawił, iż mimo że wiatraki nie będą mogły powstawać bliżej niż 700 metrów od zabudowań, to zniesiony został zakaz budowy nowych budynków mieszkalnych w miejscach, gdzie już wcześniej powstały turbiny wiatrowe. 

zatrzymany, policja

Zdumiewające odkrycie na posesji rolnika. Policjanci od razu zakuli mężczyznę w kajdanki

CZYTAJ DALEJ
Krzysztof Jackowski ujawnił nową wizję. Zdradził, co czeka Polskę w najbliższych tygodniach

Krzysztof Jackowski ujawnił nową wizję. Zdradził, co czeka Polskę w najbliższych tygodniach

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Andrzej DudaPolska

Podobne artykuły

Polityka

Donald Tusk chciał przyjęcia "lex Tusk"? Adam Bielan ujawnia
Czytaj więcej >

Wiadomości

"Lex Tusk" przyjęta przez większość sejmową
Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski żali się na wysokość emerytury. Podał kwotę
Czytaj więcej >

Polityka

Niebywałe słowa posłanki PiS z sejmowej mównicy. Burza w komentarzach
Czytaj więcej >

Wiadomości

PiS chce usunąć Donalda Tuska z polityki. W piątek kluczowe głosowanie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Riad Haidar, poseł KO. Żałoba w partii. "Rozmawiałem z nim jeszcze tydzień temu"
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]