Goniec.pl
Andrzej Duda podpisał ustawę, pieniądze z dodatku osłonowego trafią do Polaków

Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda podpisał ustawę, będzie dodatek osłonowy. Niektórzy dostaną nawet 1150 zł

28 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 5 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

- Andrzej Duda podpisał osiem ustaw, w tym ustawę o nowym świadczeniu - przekazała we wtorek rano Kancelaria Prezydenta. Polacy otrzymają dodatkowe pieniądze, nawet do 1500 złotych. Powodem jest dodatek osłonowy, który ma pomóc opłacić wyższe rachunki.

Jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Miliony Polaków otrzymają dodatkowe pieniądze. Plan rządzących jest taki, by dodatek osłonowy wypłacić dwa razy do roku.

Łukasz Schreiber

Marianna i Łukasz Schreiber wezmą rozwód? Żona ministra PiS zabrała głos w sprawie

CZYTAJ DALEJ

Jak przekazuje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał m.in. ustawę, która "pomoże najbardziej potrzebującym pokryć część kosztów energii oraz rosnących cen żywności".

Prezydent podpisał ustawę, będzie dodatek osłonowy

Poniedziałkowe ogłoszenie weta ws. lex TVN, czyli odmowa podpisania nowelizacji ustawy medialnej zaskoczyło praktycznie wszystkich, w tym przede wszystkim rząd PiS. Kancelaria Prezydenta przekazała jednak, że nie była to jedyna ustawa czekająca na podpis Andrzeja Dudy.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

We wtorek rano poinformowano, że aż osiem dokumentów opuści Pałac Prezydencki z pozytywną opinią Andrzeja Dudy. Największe emocje budzi ustawa ws. dodatku osłonowego. Do Polaków zaczną trafiać pieniądze, mowa nawet o 1150 zł.

- Dodatek osłonowy będzie stanowił wsparcie państwa polskiego dla najbardziej potrzebujących obywateli i wskazanym w ustawie cudzoziemcom, w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności - czytamy w oficjalnym komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Nowe przepisy wchodzą w życie już 31 grudnia 2021 roku. Pieniądze nie trafią jednak do Polaków na początku 2022 roku.

Pieniądze w ramach dodatku osłonowego dostaniesz dwa razy do roku

Ceny i koszty życia w Polsce nie spadną, potwierdził to minister finansów Tadeusz Kościński. Rząd i prezydent Andrzej Duda jednym głosem stwierdzili, że niektórzy mogą potrzebować pomocy w związku inflacją. Na pieniądze z dodatku osłonowego trzeba będzie jednak czekać aż do wiosny 2022 r.

Kancelaria Prezydenta w komunikacie potwierdza, że pieniądze w ramach dodatku osłonowego wypłacone zostaną w dwóch transzach. - Pierwsza rata do 31 marca 2022 r. i druga rata do 2 grudnia 2022 r. - czytamy.

Kto może liczyć na pieniądze? Postawione zostały bardzo jasne kryteria. Spora część Polek i Polaków nie załapie się na finansową pomoc państwa. Ważne są miesięczne dochody oraz liczba osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym.

Jeśli zarabiasz zbyt dużo, nie dostaniesz pieniędzy

W przeciwieństwie do wchodzącego w życie od 1 stycznia Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rząd zdecydował się ograniczyć dodatek osłonowy kryteriami dochodowymi.

- Dodatek ten będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, które mają przeciętne miesięczne dochody - określane zgodnie z definicją zawartą w ustawie o świadczeniach rodzinnych - nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym - przekazała we wtorek Kancelaria Prezydenta.

W ustawie podpisanej przez Andrzeja Dudę jasno określono, że w przypadku gospodarstwa, gdzie mieszka od 2 do 3 osób dodatek osłonowy wyniesie 600 złotych. Najwięcej, bo 1150 zł otrzymają domy, gdzie mieszka 6 lub więcej osób. Wysokość pieniędzy w ramach dodatku osłonowego może się jednak zwiększyć.

Przepisy wskazują taką możliwość w przypadku, gdy "głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł, kominek, koza, czy ogrzewacz powietrza". W przypadku korzystania z paliw stałych i wpisania do centralnej ewidencji emisyjności budynków dodatek osłonowy zwiększa się o 25 proc.

Podpis złożył Andrzej Duda, ale zajmą się tym gminy

Dodatek osłonowy to obowiązek, który od nowego roku dołączy do zadań realizowanych przez gminy w całej Polsce. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, jest to "zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej".

- Przyznanie dodatku przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie będzie wymagało wydania decyzji - dodano w oficjalnym komunikacie. Decyzja będzie za to obowiązkowa w momencie, gdy urząd nie zgodzi się na przyznanie pieniędzy.

Andrzej Duda na zakupach. Prezydent bliżej Polaków?

Slajd 1 z 4

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Andrzej Duda na zakupach - kampania wyborcza

Andrzej Duda najczęściej bywał w sklepach w ramach swojej kampanii wyborczej. W 2020 roku ruszył Dudobusem, by pokazać Polakom, że próbuje dowiedzieć się, jak żyją. Kampania w sklepie potrafi wywołać wiele emocji. / fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: prezydent.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Polski Ład i pieniądze: pierwsze nowe emerytury ZUS wypłaci seniorom już w tym tygodniu

Pieniądze

Polski Ład wchodzi w życie 1 stycznia, ale nowe emerytury ZUS zacznie wypłacać już od czwartku

Czytaj więcej >
materiały własne Iberion

Pieniądze

Od 1 stycznia ZUS będzie obsługiwał 500 plus i RKO

Czytaj więcej >
pieniądze spora ilość

Pieniądze

Banki masowo informują klientów o zmianach stóp procentowych

Czytaj więcej >
W grudniu ZUS wypłaci pieniądze emerytom szybciej

Pieniądze

W grudniu ZUS wypłaci emerytury szybciej niż zwykle

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ranking kredytów gotówkowych online – jak wybrać najlepszą ofertę?

Czytaj więcej >
Od stycznia zmiany w 500 plus: pieniądze wypłacać będzie ZUS, tam trafią również wnioski o przyznanie świadczenia

Pieniądze

ZUS wydał komunikat na temat zmian w 500 plus. Rodzice nie złożą już wniosków tradycyjnie

Czytaj więcej >