Goniec.pl
Od 1 stycznia rodzice mogą otrzymywać nawet 1000 złotych miesięcznie

Pixabay.com/gosiak1980

Od 1 stycznia w życie wchodzi Polski Ład, a z nim RKO. Rodziny otrzymają nawet 1000 zł miesięcznie

28 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 5 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Od 1 stycznia nawet 1000 złotych co miesiąc trafi do kieszeni niektórych rodziców. W życie wchodzi bowiem Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Grupa osób, które mogą liczyć na dodatkowe pieniądze jest jasno określona. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Nowy rok przyniesie ze sobą sporo zmian, a to za sprawą wchodzącego w życie Polskiego Ładu. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) to jeden z programów gwarantujących dodatkowe pieniądze.

tvp duda

"Wiadomości" TVP o wecie ws. lex TVN. Materiał trwał zaledwie minutę

CZYTAJ DALEJ

W poniedziałek w serwisie goniec.pl informowaliśmy, że część emerytów najszybciej odczuje zmiany wynikające z Polskiego Ładu. Jeszcze przed faktycznym początkiem jego funkcjonowania ZUS zacznie wypłacać przeliczone według nowych zasad emerytury.

Rodzice liczący na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na dodatkowe pieniądze muszą czekać do nowego roku. Kto może liczyć, że jego wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie? Okazuje się, że kryteria są wyjątkowo surowe.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

RKO: dodatkowe pieniądze dla rodzin z dwójką dzieci

Na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej czytamy, że celem RKO jest "przede wszystkim częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad drugim i kolejnym dzieckiem".

To, że dzieci musi być co najmniej dwoje, nie jest jedynym istotnym warunkiem. Pieniądze wypłacane w ramach RKO przysługują tylko w okresie, gdy drugie i każde kolejne dziecko ma od 12 do 35 miesięcy życia.

- Do świadczenia będą uprawnieni rodzice (matka lub ojciec), a także osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka - wyjaśnia resort rodziny.

Zobacz także naszą galerię:

Uwaga, emeryci, lepiej sprawdzić portfele. Będą ważne zmiany

Slajd 1 z 7

Nadchodzi rekordowa waloryzacja emerytury

Waloryzacja emerytury będzie rekordowa

Seniorzy mają powody do zadowolenia z racji prognoz na temat nadchodzącej waloryzacji emerytury. Eksperci szacują, że zatrzyma się ona na poziomie 6,15 proc. Co to oznacza? Emeryci mogą spodziewać się sporego zastrzyku gotówki. Kliknij "dalej", aby dowiedzieć się, ile zyskasz na waloryzacji. fot.materiały własne Iberion

Wiele rodzin uprawnionych do pobierania pieniędzy będzie miało prawo wyboru. Rząd planując RKO zdecydował się na dwa scenariusze dotyczące tego, ile i przez jak długo korzystać będzie można z pomocy finansowej.

1000 zł albo 500 zł, rodziny będą mogły wybrać

Ustawodawcy tworząc najnowsze świadczenie, wprowadzane przez Polski Ład założyli, że zasadą będzie, iż rodziny uprawnione do pobierania RKO będą otrzymywać pieniądze przez 24 miesiące. W tym przypadku co miesiąc przysługuje 500 złotych.

Jest jednak jeszcze druga opcja. Wystarczy zgłosić, iż zamiast 24 miesięcy rodzina wybiera opcję otrzymywania pieniędzy przez 12 miesięcy. W tym przypadku wypłacane będzie nie 500 zł a 1000 zł.

Wiele osób ucieszą dwa założenia, które znacznie poszerzają grupę odbiorców RKO. Przede wszystkim nie ma znaczenia, w jakim wieku jest starsze dziecko. Przekroczenie wieku pełnoletności również nie ma wpływu na wykluczenie z grupy, której przysługują pieniądze w ramach nowego świadczenia.

Dodatkowo rząd nie zdecydował się na obwarowanie RKO kryterium dochodowym. - Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie świadczeniem niezależnym od dochodów rodziny oraz zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych - czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Nie wypłacą gotówki, pieniądze trafią na konto

Wchodzące od 1 stycznia rozwiązanie to zupełna nowość. Nowością jest jednak również to, że rodzice nie dostaną pieniędzy do ręki. - Wypłata przyznanego kapitału będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane we wniosku konto bankowe - wyjaśnia resort Marleny Maląg. Co ważne, nie będzie to jednak konto rodziców lub opiekunów dziecka.

ZUS, który będzie zajmować się również tym programem, będzie przekazywał pieniądze bezpośrednio do miejsca, gdzie uczęszczać będzie dziecko, na które przysługuje RKO. - Odpowiednio do żłobka, klubu dziecięcego lub do opiekuna dziennego. Podmiot prowadzący instytucję opieki będzie zobowiązany do obniżenia, o kwotę dofinansowania, opłaty rodzica/opiekuna za pobyt dziecka - przekazuje MRiPS.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: gov.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Polski Ład i pieniądze: pierwsze nowe emerytury ZUS wypłaci seniorom już w tym tygodniu

Pieniądze

Polski Ład wchodzi w życie 1 stycznia, ale nowe emerytury ZUS zacznie wypłacać już od czwartku

Czytaj więcej >
materiały własne Iberion

Pieniądze

Od 1 stycznia ZUS będzie obsługiwał 500 plus i RKO

Czytaj więcej >
pieniądze spora ilość

Pieniądze

Banki masowo informują klientów o zmianach stóp procentowych

Czytaj więcej >
W grudniu ZUS wypłaci pieniądze emerytom szybciej

Pieniądze

W grudniu ZUS wypłaci emerytury szybciej niż zwykle

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ranking kredytów gotówkowych online – jak wybrać najlepszą ofertę?

Czytaj więcej >
Od stycznia zmiany w 500 plus: pieniądze wypłacać będzie ZUS, tam trafią również wnioski o przyznanie świadczenia

Pieniądze

ZUS wydał komunikat na temat zmian w 500 plus. Rodzice nie złożą już wniosków tradycyjnie

Czytaj więcej >