Goniec.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Sprzedawcy mają informować o obniżce VAT. Pojawią się specjalne plakietki

12 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

W ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0. rząd zamierza obniżyć stawkę VAT na żywność do 0 procent. Zmiany odczują także właściciele sklepów, którzy będą mieli nowy obowiązek. Przy kasach będą musieli ustawić specjalne plansze informujące o obniżeniu podatku.

W środę 12 stycznia Sejm debatował nad projektem ustawy w tej sprawie, a na czwartek 13 stycznia zaplanowano głosowanie. Zgodnie z założeniami rządu nowe zasady mają obowiązywać od 1 lutego 2022 r.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Babcia Joanny Opozdy usunięta z PiS. Sprawa trafiła aż na Nowogrodzką

CZYTAJ DALEJ

45 zł oszczędności miesięcznie. Rząd zapowiada tarczę antyinflacyjną 2.0.

Tarcza antyinflacyjna 2.0. zbliża się wielkimi krokami. Jej założenia przedstawił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

Głównym założeniem drugiego pakietu hamującego wzrost cen ma być obniżenie stawki VAT na żywność do 0 proc. Z wyliczeń rządu wynika, że dzięki temu w portfelach Polaków zostanie około 45 zł miesięcznie między lutym a lipcem 2022 r. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Nowy obowiązek dla sprzedawców. Muszą informować o obniżkach

Jednak w projekcie ustawy wprowadzającym tarczą antyinflacyjną 2.0. pojawił się także zapis, który może zaskoczyć właścicieli sklepów. Zgodnie z dokumentem na ich barkach będzie ciążył nowy obowiązek. To właśnie oni będą odpowiadali za informowanie klientów o obniżce podatku.

Wszyscy sprzedawcy artykułów spożywczych będą zobligowani do umieszczenia specjalnej planszy. Mają być ustawiane przy kasach w każdym lokalu. 

W projekcie ustawy czytamy, że na plakietkach pojawi się "czytelna informacja, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 0 proc.". 

Tarcza antyinflacyjna 2.0. zakłada obniżenie VAT do 0 proc., ale nie na wszystkie produkty żywnościowe. Niższa stawka ma dotyczyć tylko tych artykułów, które obecnie są objęte najniższym podatkiem (5 proc.).

Tym samym VAT będzie niższy przede wszystkim na podstawowe produkty żywnościowe m.in. na warzywa, owoce, mięso zboża, produkty mleczarskie, wody, oleje, tłuszcze. Na tej liście znajdą się także napoje bezalkoholowe z zawartością minimum 20 proc. soku.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Andrzej Duda na zakupach. Prezydent bliżej Polaków?

Andrzej Duda stara się czesto pojawiać w sklepach, żeby pokazywać swoją bliskość z Polakami. Była to część jego kampanii wyborczych w poprzednich latach - miało to pokazać jego świadomość cen i umiejętność poruszania się w butach zwykłych obywateli.

Zobacz galerię >

Niższe ceny też na stacjach benzynowych

Jednak nowy obowiązek dotknie nie tylko sprzedawców żywności. Specjalne tablice informujące o obniżce VAT będą musieli ustawiać również sprzedawcy gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki temu klienci mają być informowani o obniżce VAT na paliwa silnikowe do 8 proc. i na nawozy do 0 proc.

Z wyliczeń Kancelarii Premiera wynika, że paliwa potanieją o około 60-70 gr na litrze. Z kolei gaz LPG ma być tańszy o około 40 gr na litrze. Wszystkie rozwiązania wprowadzane przez rząd mają sprawić, że rodzina z dwójką dzieci zaoszczędzi przez pół roku 336 zł, a para emerytów - 240 zł.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: money.pl, wiadomoscihandlowe.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Leszek Miller

Wiadomości

Leszek Miller: Nie mamy rządu, w którym premier jest premierem

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Beata Szydło za Andrzeja Dudę? Ryszard Czarnecki: "Jest naturalną kandydatką"

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma powody do obaw. PiS prowadzi, ale traci poparcie

Czytaj więcej >
Wypadek

Wiadomości

Opolskie. Tragiczny wypadek w Brzegu. Nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Przemysław Czarnek mówi o emeryturach. "Musimy do tego wrócić"

Czytaj więcej >
Goniec.pl

Wiadomości

Zapytaliśmy Polaków o 30 mln zł dla polskich piłkarzy. "Daj pan spokój!" [SONDA]

Czytaj więcej >