Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > ABW zatrzymała podejrzanego o szpiegowanie na rzecz Rosji. Pracował w urzędzie
Maria Glinka
Maria Glinka 23.03.2022 09:09

ABW zatrzymała podejrzanego o szpiegowanie na rzecz Rosji. Pracował w urzędzie

gov.pl - zdjęcie ilustracyjne
gov.pl - zdjęcie ilustracyjne

Mężczyzna zatrudniony w jednym z warszawskich Urzędów Stanu Cywilnego został zatrzymany pod zarzutem prowadzenia działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu. RMF FM donosi, że pracownik miał kopiować i przekazywać Rosjanom dokumenty o Polakach i cudzoziemcach pozostających na terenie Polski. Fakt zatrzymania potwierdził już za pośrednictwem Twittera Stanisław Żaryn.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Krajowa. Do działania przystąpiła także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).

Podejrzany o szpiegowanie na rzecz Rosji zatrzymany. Usłyszał zarzuty

Funkcjonariusze ABW zatrzymali mężczyznę w ubiegły czwartek 17 marca. Jest podejrzewany o współpracę z rosyjskim wywiadem cywilnym.

Mazowiecki oddział Prokuratury Krajowej postawił mu już zarzuty dotyczące prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu. Usłyszał zarzut za szpiegostwo, konkretnie na rzecz Rosji. Obecnie przebywa w areszcie tymczasowym.

Pracownik USC kopiował i przekazywał informacje o Polakach i cudzoziemcach

Mężczyzna był pracownikiem warszawskiego urzędu. Zatrudnienie znalazł w Wydziale Archiwalnym Ksiąg Stanu Cywilnego w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy.

Doniesienia RMF FM wskazują, że podejrzany miał kopiować cenne dokumenty operacyjne. Następnie miał przekazywać je rosyjskiemu wywiadowi.

Poza tym mężczyzna prawdopodobnie sprawdzał konkretnych obywateli. Na jego celowniku mieli znaleźć się nie tylko Polacy, lecz także cudzoziemcy, którzy na co dzień mieszkają na terytorium Polski i znajdują się systemie stanu cywilnego.

Reporter RMF FM, powołując się na własne źródła, donosi, że mężczyzna utrzymywał "bardzo intensywne" kontakty z rosyjskimi funkcjonariuszami. Zdaniem śledczych gromadzone przez niego materiały były cenne w kontekście operacyjnym. Teraz ma odpowiadać za szpiegostwo.

Kolejny podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji

Pod koniec lutego ABW na zlecenie Prokuratury Krajowej zatrzymała również innego mężczyznę, który jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Rosji. To obywatel Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego.

W oficjalnym komunikacie na stronie rządowej czytamy, że mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Miał szpiegować na rzecz Rosji, korzystając ze statusu dziennikarskiego. O tym, jakie działania prowadził, pisaliśmy tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: RMF FM

Tagi: ABW Rosja