Goniec.pl > Polityka > TVP Info: ABW zatrzymała w Przemyślu rosyjskiego szpiega
Maria Glinka
Maria Glinka 04.03.2022 09:16

TVP Info: ABW zatrzymała w Przemyślu rosyjskiego szpiega

gov.pl - zdjęcie ilustracyjne
gov.pl - zdjęcie ilustracyjne

Jak ustalił portal TVP Info, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymała mężczyznę, który jest podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji. Do schwytania doszło w Przemyślu (woj. podkarpackie).

Z ustaleń TVP Info wynika, że mężczyzna usłyszał już zarzuty i trafił do aresztu. Podobne informacje podało radio RMF FM. Medialne doniesienia potwierdziło już polskie służby specjalne.

ABW zatrzymała szpiega

ABW na zlecenie Prokuratury Krajowej zatrzymała mężczyznę, który jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz rosyjskiego wywiadu. Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki i innych polskich miast. Był aktywny również w Ukrainie i innych państwach.

Doniesienia potwierdził na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Z jego informacji wynika, że do zatrzymania doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek (27-28 lutego).

Szpieg obywatelem Hiszpanii, grozi mu do 10 lat więzienia

Oficjalne oświadczenie w tej sprawie pojawiło się już na stronie rządowej. Okazuje się, że podejrzany o szpiegostwo to obywatel Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego. Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU).

Szpiegował na rzecz Rosji korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu mógł swobodnie poruszać się po świecie, docierając do obszarów ogarniętych konfliktami zbrojnymi i napięciami politycznymi.

Z ustaleń funkcjonariuszy ABW wynika, że szpieg przebywał przez kilka dni na terenie woj. podkarpackiego. W trakcie pobytu w Polsce docierał do informacji, które w przypadku ewentualnego wykorzystania przez rosyjskie służby mogłyby mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność kraju.

"Przy zatrzymanym zabezpieczono obszerny materiał dowodowy", czytamy w komunikacie ABW. Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie już wszczął śledztwo w tej sprawie.

1 marca mężczyzna usłyszał zarzuty z art. 130 par. 1 Kodeksu karnego, z którego wynika, że każdy, "kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10". Sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu obywatela Hiszpanii na okres trzech miesięcy.

Od 28 lutego na terenie woj. podkarpackiego obowiązuje drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP. Tę kwestię reguluje zarządzenie premiera. O wprowadzenie alertu zabiegał szef ABW. O tym, co alarm BRAVO-CRP oznacza w praktyce można przeczytać tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: TVP Info, RMF FM

Tagi: Rosja ABW