Goniec.pl
gov.pl - zdjęcie ilustracyjne

gov.pl - zdjęcie ilustracyjne

TVP Info: ABW zatrzymała w Przemyślu rosyjskiego szpiega

4 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Jak ustalił portal TVP Info, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymała mężczyznę, który jest podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji. Do schwytania doszło w Przemyślu (woj. podkarpackie).

Z ustaleń TVP Info wynika, że mężczyzna usłyszał już zarzuty i trafił do aresztu. Podobne informacje podało radio RMF FM. Medialne doniesienia potwierdziło już polskie służby specjalne.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

ABW zatrzymała szpiega

ABW na zlecenie Prokuratury Krajowej zatrzymała mężczyznę, który jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz rosyjskiego wywiadu. Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki i innych polskich miast. Był aktywny również w Ukrainie i innych państwach.

Doniesienia potwierdził na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Z jego informacji wynika, że do zatrzymania doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek (27-28 lutego).

Szpieg obywatelem Hiszpanii, grozi mu do 10 lat więzienia

Oficjalne oświadczenie w tej sprawie pojawiło się już na stronie rządowej. Okazuje się, że podejrzany o szpiegostwo to obywatel Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego. Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU).

Szpiegował na rzecz Rosji korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu mógł swobodnie poruszać się po świecie, docierając do obszarów ogarniętych konfliktami zbrojnymi i napięciami politycznymi.

ukraina wojna w ukrainie rosja relacja

[ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] USA uderzają w Rosję nowymi sankcjami, syreny alarmowe wyją w ukraińskich miastach

CZYTAJ DALEJ

Z ustaleń funkcjonariuszy ABW wynika, że szpieg przebywał przez kilka dni na terenie woj. podkarpackiego. W trakcie pobytu w Polsce docierał do informacji, które w przypadku ewentualnego wykorzystania przez rosyjskie służby mogłyby mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność kraju.

"Przy zatrzymanym zabezpieczono obszerny materiał dowodowy", czytamy w komunikacie ABW. Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie już wszczął śledztwo w tej sprawie.

1 marca mężczyzna usłyszał zarzuty z art. 130 par. 1 Kodeksu karnego, z którego wynika, że każdy, "kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10". Sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu obywatela Hiszpanii na okres trzech miesięcy.

Od 28 lutego na terenie woj. podkarpackiego obowiązuje drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP. Tę kwestię reguluje zarządzenie premiera. O wprowadzenie alertu zabiegał szef ABW. O tym, co alarm BRAVO-CRP oznacza w praktyce można przeczytać tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: TVP Info, RMF FM

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Policja

Wiadomości

Końskie: Zwłoki młodego mężczyzny leżały tuż przy drodze. Policja zatrzymała aż trzech podejrzanych

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Co dalej z 14. emeryturą? Mateusz Morawiecki zabrał głos w tej sprawie, szef rządu podjął już decyzję

Czytaj więcej >
Fb/OSP KSRG Gniechowice

Wiadomości

Koszmar na Dolnym Śląsku, mercedes zderzył się z potężnym traktorem. Kierowca osobówki nie miał żadnych szans

Czytaj więcej >
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News/slaska.policja.gov.pl

Wiadomości

Kuzyn Jacka Jaworka zdradził, co mogło doprowadzić do tragedii w Borowcach. "Na początku żyli jak w sielance"

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Policja Lubelska

Wiadomości

Lubartów. Chciał przeskoczyć przez szlaban. Cały internet się śmieje, a policja szuka "akrobaty"

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma zaskakującą propozycję. Chce zmienić sposób liczenia głosów

Czytaj więcej >