Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > ABW przekazała listę podejrzanych o szpiegowanie na rzecz Rosji. Jest wniosek o ich wydalenie
Maria Glinka
Maria Glinka 23.03.2022 10:31

ABW przekazała listę podejrzanych o szpiegowanie na rzecz Rosji. Jest wniosek o ich wydalenie

Jan BIELECKI/East News
Jan BIELECKI/East News

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn oznajmił, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) przekazała do Ministerstwa Spraw Zagranicznych listę 45 osób podejrzanych o szpiegowanie na rzecz Rosji. Szef ABW zawnioskował o ich pilne wydalenie z Polski. Do resortu został wezwany ambasador Rosji w Polsce.

Jako pierwszy informacje o ewentualnym wydaleniu rosyjskich dyplomatów podał Onet. Kilkanaście minut później do sprawy odnieśli się przedstawiciele rządu.

45 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegowanie

Zaledwie kilka godzin temu informowaliśmy, że ABW zatrzymała mężczyznę podejrzanego o szpiegowanie na rzecz rosyjskiego wywiadu cywilnego. Miał kopiować i przekazywać cenne informacje operacyjne o Polakach i cudzoziemcach.

Tymczasem pojawiły się kolejne doniesienia w sprawie aktywności szpiegowskiej na terenie Polski. Onet, powołując się na źródła rządowe, podaje, że z Polski może zostać wydalonych około 40 dyplomatów, którzy prowadzili aktywności niezgodne ze statusem dyplomatycznym (czyli szpiegowskie).

Do tych informacji odniósł się rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W trakcie konferencji prasowej oznajmił, że ABW przygotowała listę osób z oficjalnym statusem dyplomatycznym, które są podejrzane o szpiegostwo. Widnieje na niej 45 nazwisk.

- To tzw. przykrycie dyplomatyczne. Osoby pracują jako dyplomaci, ale de facto prowadzą działalność wywiadowczą przeciwko Polsce - oświadczył Stanisław Żaryn.

Z jego informacji wynika, że podejrzani pracowali dla różnych rosyjskich agencji. - Na liście są osoby ze służb specjalnych Rosji i ich współpracownicy - przyznał. Z kolei Onet donosi, że wśród podejrzanych są pracownicy ambasady Rosji w Warszawie.

Ambasador Rosji w Polsce wezwany do MSZ

Ostateczna decyzja w sprawie wydalenia dyplomatów pracujących na rzecz rosyjskiego wywiadu należy do ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua. W piśmie szef ABW zawnioskował o pilne wydalenie tych osób z Polski.

Głos w tej sprawie zabrał również rzecznik rządu Piotr Müller. - Taka lista została przekazana. Ambasador Rosji został dzisiaj wezwany do MSZ. Dalsze decyzje będą zapadały po tym spotkaniu - oznajmił w rozmowie z dziennikarzami. Z ustaleń Onetu wynika, że decyzja w sprawie dalszych losów rosyjskich dyplomatów ma zostać ogłoszona jeszcze w środę, w godzinach popołudniowych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: onet.pl, goniec.pl