Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Abonament RTV. Masz tylko 14 dni, przepisy nie pozostawiają złudzeń
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 24.02.2024 16:02

Abonament RTV. Masz tylko 14 dni, przepisy nie pozostawiają złudzeń

telewizor, TVP, kobieta
Piotr Molecki/East News

Niewiele osób wie, że jeden z przepisów nakłada wymóg specjalnej rejestracji. Mowa o obowiązku zarejestrowania telewizora albo radia tuż po jego zakupie. Wynika to z faktu, iż abonament RTV jest obowiązkowy. Co ciekawe, pieniądze w ramach tej daniny należą się państwu nawet w przypadku posiadania… telefonu komórkowego. Poczta Polska wszystko wyjaśniła.

Abonament RTV: to trzeba wiedzieć, masz tylko 14 dni

Promocje w kolejnych sklepach z elektroniką zachęcają do wymiany sprzętu obecnego w domu na nowszy. Robiąc to, musimy pamiętać jednak o jednym ważnym przepisie, który nie jest dobrowolny. Każdy podatnik ma obowiązek rejestracji nowego urządzenia do 14 dni od daty jego zakupów. Wszystko ze względu na abonament RTV, który kontrolowany jest przez Pocztę Polską.

Kupiłeś nowy telewizor albo radio? W ciągu dwóch tygodni musisz zawitać na lokalnej poczcie albo zalogować się poprzez stronę internetową i zgłosić ten fakt. Powodem jest zaistnienie konieczności opłacania abonamentu RTV. Tłumaczymy, jak to zrobić i kto jeszcze musi być przygotowany na to, iż będzie się od niego wymagało zapłaty pieniędzy z racji odbierania radia i telewizji w domu.

Koniec abonamentu RTV. Każdy Polak zapłaci 432 zł rocznie?

Czy abonament RTV płaci się za każdy telewizor albo radio?

- Obowiązek rejestracji odbiorników wynika z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. - czytamy w specjalny komunikacie Poczty Polskiej na temat rejestracji telewizorów i radia.

ZOBACZ: Kary za abonament RTV. Rekordzista musi zapłacić ponad 100 tys. zł

Opłacanie abonamentu RTV jest obowiązkiem. Niemniej osoby prywatne są w nieco lepszej sytuacji od firm oraz przedsiębiorstw, które również zobligowane są do opłacania tej daniny. Poczta Polska wyjaśnia, iż prywatne domy nie muszą zajmować swojej głowy tym, ile odbiorników znajduje się w ich posiadaniu. Powodem jest fakt, że zgodnie z tabelą opłat kwota należna w ramach abonamentu RTV jest stała i nie jest zależna od ilości elektroniki pozwalającej na odbieranie danych.

Jak zarejestrować na poczcie nowy telewizor?

Jak zarejestrować telewizor albo radio? Wystarczy iść na pocztę i wraz z okazaniem dokumentu tożsamości zgłosić taką chęć pracownikowi siedzącemu w okienku. Szybko otrzymamy do podpisania specjalny dokument potwierdzającym zgłoszenie. Należy pamiętać, że terminem na dokonanie tej procedury jest 14 dni od zakupu telewizora lub radia.

ZOBACZ: Polacy otrzymają ważną wiadomość. Chodzi o dopłatę podatku

- Dowodem potwierdzającym zarejestrowanie odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego jest "Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika", wydane przez pracownika placówki pocztowej - wyjaśnia Poczta Polska w komunikacie na temat abonamenty RTV i rejestracji odbiorników. 

Niemniej Poczta Polska przypomina, iż nie tylko osoby kupując telewizory i radia mają obowiązek płacenia abonamentu RTV. W oparciu o wyrok NSA z dnia 7 marca 2023 r. o sygn. akt II GSK 94/20 “każde urządzenie techniczne, które spełnia ustawowy warunek, a więc umożliwia natychmiastowy odbiór programu jest odbiornikiem radiofonicznym lub telewizyjnym”. Oznacza to, że nawet kupno telefonu, czy tabletu i laptopa powinno wiązać się z zarejestrowaniem go na poczcie i opłacaniu abonamentu RTV.

Źródło: krrit, poczta polska