Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Kary za abonament RTV. Rekordzista musi zapłacić ponad 100 tys. zł
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 21.02.2024 09:01

Kary za abonament RTV. Rekordzista musi zapłacić ponad 100 tys. zł

pieniądze, telewizor
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS; Goniec.pl

Poczta Polska nie ma litości dla osób, które uchylają się od płacenia abonamentu RTV. Ujawnienie tego przez kontrolerów ma konkretny skutek: kara pieniężna. Wiemy, jak wysokie były ściągnięcia z tytułu zaległości w opłacaniu abonamentu RTV. Liczby idą w milionach, tylko w wielkopolskie urzędy skarbowe wyegzekwowały 1 627 874,92 zł zaległego abonamentu RTV. W gronie ukaranych po kontroli Poczty Polskiej znajduje się prawdziwy rekordzista.

Kary za abonament RTV idą w milionach, mamy dane

Obowiązek opłacania abonamentu RTV wynika z faktu posiadania w domu lub firmie radia, lub telewizora. Polacy masowo unikają jednak przelewania należnych pieniędzy, mimo iż w roku ubiegłym całoroczny koszt abonamentu RTV był wydatkiem wynoszącym zaledwie 294,90 zł.

Poczta Polska odpowiedzialna jest za kontrolowanie opłacania tej obowiązkowej daniny. Chociaż przepisy zwalniają sporą część osób z obowiązku płacenia abonamentu RTV, to nadal poraża liczba osób świadomie uchylających się od regulowania należności. Kontrolerzy mają pełne ręce roboty i wręczają kolejne kary. Ich wysokości zaskakują. Dowiedzieliśmy się, ile pieniędzy ściągnięto w ramach kar z tytułu należności z racji nieopłacanego abonamentu RTV.

- Nieuiszczone zaległości z tytułu abonamentu RTV można egzekwować: z rachunku bankowego, z innych wierzytelności, ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, z wynagrodzenia za pracę lub pobrać należność bezpośrednio u zobowiązanego - wyjaśniła w rozmowie z Gońcem Małgorzata Sychała-Szuszczyńska z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. O jakich kwotach mowa?

Wszyscy się mylili. Eksperci alarmują, co przyniesie pogoda

Kontrolerzy Poczty Polskiej nie próżnują, spłynęło wiele wniosków o ukaranie

O to, ile pieniędzy musieli w ramach kar po kontroli Poczty Polskiej w związku z abonamentem RTV, zapłacić Polacy zapytaliśmy cztery województwa. Izby Administracji Skarbowej z Poznania, Warszawy, Krakowa i Katowic ujawniły, ile wniosków o ukaranie oraz jakie pieniądze zostały ściągnięte wprost z kieszeni Polaków.

ZOBACZ: Kontrolerzy abonamentu RTV sprawdzają cztery rzeczy. Poczta Polska sama to ujawniła

Liczba wniosków, które w 2023 r. wpłynęły od wierzyciela, a więc Dyrektora Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A. w każdym z województw liczona jest w tysiącach. W Wielkopolsce IAS wszczął w ubiegłym roku 12 852 tytułów wykonawczych z racji nieopłacania abonamentu RTV. Na Mazowszu było to ponad 12 tysięcy tytułów. Natomiast w województwach śląskim i małopolskim odpowiednio 1 247 tytułów oraz 7901 spraw w związku z unikaniem płacenia abonamentu RTV.

- W 2023 r. z tytułu zaległości w opłacaniu abonamentu RTV wielkopolskie urzędy skarbowe wyegzekwowały łączną kwotę 1 627 874,92 zł - przekazała Małgorzata Spychała-Szuszczyńska rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu w rozmowie z Gońcem. Co z pozostałymi województwami?

Rekordzista musi zapłacić ponad 100 tysięcy złotych z racji zaległości w abonamencie RTV

Kwoty ściągnięte w 2023 r. przez urzędy skarbowe z racji nieopłacania abonamentu RTV są ogromne. W województwie śląskim było to około 42 mln złotych. IAS Kraków przekazał, że mieszkańcy małopolski zapłacili z racji ściągnięć zaległości wykrytych przez Pocztę Polską aż 1 872 446,96 zł i jest to kwota tylko należności głównej bez odsetek za zwłokę. Natomiast w województwie mazowieckim w ramach tych postępowań wyegzekwowano zaległości abonamentu RTV w wysokości 3 072 849,55 zł.

ZOBACZ: Specjalny konkurs Biedronki. Można wygrać 100 tys. zł

W poszczególnych województwach znaleźć można osoby i podmioty, które otrzymały wyjątkowo dotkliwą karę w związku z unikaniem płacenia abonamentu RTV. IAS Kraków przekazała, najwyższa kwota, na jaką został wystawiony tytuł wykonawczy to 47 587,20 zł, ale w egzekucji tej zaległości wyegzekwowano w wysokości aż 71 537,86 zł z racji odsetek i kosztów.

- Trudno określić, jakie było największe pojedyncze zajęcie. Natomiast jeżeli chodzi o podmiot z najwyższym zadłużeniem z tytułu zaległego abonamentu RTV, to w naszym województwie jest to spółka z otwartymi tytułami wykonawczymi “abonamentowymi” na łączną kwotę ok. 100 000 zł zaległości głównej i ok. 42 000 zł odsetek (wg stanu na koniec 2023 r.) - przekazuje natomiast dla Gońca w wiadomości na temat sytuacji w woj. śląskim IAS Katowice.

Na Mazowszu największe zajęcie z racji nieopłacanego abonamentu RTV w 2023 r. wyniosło natomiast 46 100,10 zł (bez odsetek i kosztów egzekucyjnych). Z kolei IAS w Poznaniu przekazał, iż w województwie wielkopolskim największe zajęcia wynosiły zaledwie około 1500 zł.

Źródło: goniec.pl