Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Koniec abonamentu RTV. Każdy Polak zapłaci 432 zł rocznie?
Irmina Jach
Irmina Jach 18.02.2024 18:41

Koniec abonamentu RTV. Każdy Polak zapłaci 432 zł rocznie?

telewizor
Piotr Molecki/East News

To koniec abonamentu RTV? Już wkrótce Polacy mogą stać się świadkami zmian w systemie opłat za media publiczne. Były prezes TVP Jan Dworak i zespół ekspertów zaproponowali projekt zmian w prawie medialnym. Abonament RTV miałaby zastąpić opłata audiowizualna, którą urzędy skarbowe pobierałyby wraz z PIT. Znamy szczegóły.

Abonament RTV zniknie w 2025 roku?

Abonament RTV miałby zniknąć już w 2025 roku. Nowy projekt zakłada, że Polacy, zamiast opłacać tradycyjny abonament RTV, mieliby opłacać miesięczną składkę audiowizualną w wysokości 9 zł. Dla czteroosobowej rodziny byłby to koszt rzędu 432 zł rocznie. Mniej zapłacą gospodarstwa domowe, w których skład wchodzą uczniowie i seniorzy mający za sobą 75. urodziny.

Opłata audiowizualna ma na celu bardziej sprawiedliwe rozłożenie obciążeń finansowych. Jan Dworak utrzymuje ponadto, że publiczna TVP nie powinna konkurować z firmami komercyjnymi o budżety reklamowe, gdyż ma to negatywny wpływ na jakość emitowanych programów. Projekt zakłada więc ograniczenie reklam.

Podsłuchiwali Polaków w kościołach? Niepokojące doniesienia

Opłata audiowizualna do 100 zł rocznie?

Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, deklaruje, że wysokość opłaty audiowizualnej nie przekroczy 100 zł rocznie. W rozmowach z dziennikarzami zapewniał także, że wciąż trwają analizy proponowanych przepisów.

Proponujemy opłatę na bardzo niskim poziomie, bo w wysokości maksimum 100 zł rocznie przy wpłacie jednorazowej. Trzeba jednak ustalić, w jakim trybie ją egzekwować. Drugi ważny problem: czy powinna być powiązana z adresem domowym, adresem pocztowym, czy z innym elementem, na przykład licznikiem energii — mówił w jednym z wywiadów.

ZOBACZ TAKŻE: Już od poniedziałku w Biedronce. Klienci rzucą się na zakupy

Nowy abonament RTV. Kto zostanie zwolniony z opłaty?

Projekt zakłada zwolnienia z opłaty dla kilku grup Polaków. Po portfele nie musieliby sięgać obywatele o niskich dochodach i bezrobotni, renciści, a także ci, których dochód nie przekracza minimalnego wynagrodzenia (z wyjątkiem przedsiębiorców i rolników). Na zwolnienie z opłaty mogliby liczyć także seniorzy po 75. roku życia, dzieci do 26. roku życia i uczniowie.

Obecnie całkowite zwolnienie z abonamentu RTV przysługuje osobom powyżej 75. roku życia, emerytom po 60. roku życia posiadającym prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, niepełnosprawnym zaliczonym do I. grupy inwalidzkiej i weteranom będącym inwalidami wojennymi lub wojskowymi.