Goniec.pl > Życie > Abonament RTV w 2024 roku. Ile trzeba zapłacić i kto jest zwolniony z opłaty?
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 16.09.2023 10:11

Abonament RTV w 2024 roku. Ile trzeba zapłacić i kto jest zwolniony z opłaty?

Kobieta oglądająca telewizję
Iberion

Ile w 2024 roku wyniesie opłata abonamentowa za odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne? Ustawodawca podał kwotę oraz warunki, jakie należy spełnić, by w ogóle jej nie płacić. Dla tych, którzy nie są z niej zwolnieni, również przewidziano zniżki. Oto co trzeba zrobić. 

Ile trzeba zapłacić za abonament RTV w 2024 roku?

Każde gospodarstwo domowe, w którym znajduje się przynajmniej jeden telewizor lub radio, jest zobowiązane do uiszczania opłaty za ich użytkowanie. Liczba dodatkowych odbiorników telewizyjnych lub radiofonicznych nie wpływa na wysokość tej kwoty. 

W 2024 roku miesięczny abonament za odbieranie sygnału telewizyjnego lub radiowego trzeba będzie zapłacić odpowiednio 27,30 zł lub 8,70 zł. Można jednak obniżyć te stawki, płacą z góry za dłuższy czas. Ile można zaoszczędzić?

Córka Lewandowskich przyłapała ich i zrobiła zdjęcie. Wszystko jest już jasne

Abonament RTV 2024. Jak płacić mniej?

Jeśli wniesiemy opłatę za abonament RTV z góry za kilka miesięcy lub rok, wówczas będzie o wiele mniejsza. Zniżki zaczynają się już od opłaty za dwa miesiące. Ile będą wynosić? 

Stawka w przypadku wpłaty za dwa miesiące będzie niższa o 50 groszy i wyniesie 16,90 zł. Płacąc za trzy miesiące naprzód, będzie to 25,10 zł, a za pół roku 49,60 zł. Jeśli wniesiemy opłatę za cały rok, w takim przypadku będzie obowiązywać rabat w wysokości 10,4 zł - wysokość abonamentu RTV to wówczas 94 złote.

Opłata za abonament telewizyjny za dwa miesiące wyniesie 53 złote, za trzy 78,80 zł, za pół roku 155,70 zł, zaś płacąc od razu za cały rok kalendarzowy 294,90 zł, będzie można zaoszczędzić aż 32,70 zł. Jakie warunki należy spełnić, by nie płacić za abonament RTV w ogóle?

Kto nie płaci abonamentu RTV w 2024 roku?

Lista zwolnionych z opłat za abonament RTV w 2024 roku jest długa. Dotyczy nie tylko osób, które ukończyły 75 rok życia lub mają minimum 60 lat i zachowane prawo do emerytury nieprzekraczającej miesięcznie 50% przeciętnego wynagrodzenia. Opłaty abonamentowej nie muszą wnosić także osoby z poniższych grup społecznych. 

Za abonament RTV w 2024 roku nie zapłacą niepełnosprawni zaliczający się do I grupy inwalidzkiej i o znacznym stopniu niepełnosprawności, a także osoby o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Abonamentu RTV w 2024 roku nie zapłacą także beneficjenci świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego i osoby niesłyszące ze stwierdzoną całkowitą głuchotą lub obustronnym upośledzeniem słuchu. 

Uiszczanie opłat za abonament RTV nie dotyczy także osób niewidomych (ostrość wzroku nie może przekroczyć 15%) i tych, którzy spełniają kryteria dochodowe określone w ustawie z 28.2003 o świadczeniach rodzinnych.