Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > 5-latek połknął 40 gum do żucia. Niebywałe, co lekarze odkryli w jego żołądku
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 31.05.2023 17:02

5-latek połknął 40 gum do żucia. Niebywałe, co lekarze odkryli w jego żołądku

Połknięcie gumy
DarkoStojanovic, LiveLaughLove/pixabay

Pięcioletnie dziecko z USA połknęło 40 gum do żucia. Kilka godzin później zaczęło odczuwać pierwsze objawy, takie jak biegunka i silny ból brzucha. Matka natychmiast zabrała je do szpitala, gdzie przeprowadzono szereg badań. Lekarze zobaczyli, że w żołądku malucha znajduje się ogromny bezoar.

Chłopiec z USA połknął 40 gum do żucia

5-latek z Ohio w USA zjadł całe opakowanie gumy do żucia, tj. 40 porcji. Najpierw żuł, a później połykał gumy. Mama dziecka wkrótce dowiedziała się o tym, co zrobił jej syn i natychmiast zadzwoniła do szpitala. Medycy poinstruowali ją, że powinna zgłosić się na ostry dyżur, jeśli chłopiec zacznie odczuwać ból brzucha.

Dzień później chłopca nie tylko bolał brzuch - dostał też biegunki. Matka zabrała więc go do szpitala. Medycy zrobili dziecku badania, m.in. tomografię komputerową. Wtedy zobaczyli, co znajduje się w brzuchu chłopca. Okazało się, że guma zlepiła się w jego żołądku, tworząc bezoar.

Nagranie z komunii hitem internetu. Ksiądz nie mógł powstrzymać śmiechu

Czym jest bezoar?

Bezoar to niestrawiony pokarm, który skleja się w kulkę i może powodować blokadę jelit oraz żołądka. Czasami organizm człowieka lub zwierzęcia może naturalnie usunąć bezoar, ale czasem konieczna jest interwencja chirurgiczna. Lekarze rozróżniają kilka rodzajów bezoarów, takich jak fitobezoary, które składają się głównie z włókien roślinnych, trichobezoary, które zawierają włosy, oraz farmakobezoary, które powstają z leków.

Nie dziwi, że w przypadku pięciolatka bezoar zajmował aż 25% objętości żołądka, co wymagało przeprowadzenia zabiegu. Lekarze zdecydowali się na usunięcie bezoaru za pomocą metody endoskopowej, czyli poprzez gardło. Po procedurze dziecko odczuwało jedynie dyskomfort w gardle, ale dzięki sprawnej interwencji matki i lekarzy, nie groziło mu już żadne niebezpieczeństwo.

Czy połknięcie nawet jednej gumy jest groźne?

Oczywiście to, co spotkało chłopca, a przede wszystkim ilość połkniętych przez niego gum, to skrajny przypadek. Po połknięciu gumy większość osób nie doświadcza żadnych poważnych problemów. Jednakże gumy nie są trawione w żołądku ani jelitach. Często mówi się, że zalegają w żołądku przez dłuższy czas, nawet przez kilka dni lub tygodni. Nie jest to prawdą. W rzeczywistości gumy do żucia przechodzą przez układ pokarmowy w sposób podobny do innych niestrawionych substancji, takich jak włókna pokarmowe. Są one przemieszczane przez perystaltykę jelitową i w końcu wydalane z kałem.

Warto pamiętać, że gumy nie powinny być połykane celowo, a zwłaszcza małe dzieci powinny być nadzorowane podczas żucia, aby uniknąć przypadkowego połknięcia większej ilości.

Źródło: New York Post

Tagi: dziecko USA