Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ksiądz chce pieniędzy za pomnik na cmentarzu? Warto znać swoje prawa
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 28.11.2023 10:22

Ksiądz chce pieniędzy za pomnik na cmentarzu? Warto znać swoje prawa

ksiądz
Pixabay @kisistvan77, materiały własne

Praktyki finansowe w kościołach bardzo często są tematem kontrowersyjnym. W ostatnim czasie w związku z okresem świątecznym głośno mówi się o tym, ile należy włożyć księdzu w kopertę podczas wizyty duszpasterskiej. Wiele osób zauważa, że słynne już "co łaska" powoli zanika. Niedawno pojawił się problem księży, którzy domagają się procentu od postawienia pomnika na cmentarzu. Czy to zgodne z prawem?

Ksiądz może prosić wiernych o dobrowolne ofiary

Księża podczas mszy świętej mogą prosić wiernych o dobrowolne ofiary, które są zazwyczaj przeznaczane na cele parafii. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Kościele katolickim duchowni mogą prosić o pieniądze np. za intencje mszalne, ofiary na cele kościelne czy różnego rodzaju cele charytatywne.

Duchowni najczęściej dobrowolne datki przeznaczają na cele związane z funkcjonowaniem parafii, takie jak np. remonty kościoła czy pokrycie kosztów bieżących.

Wieluń. Trzy nauczycielki potrącone na pasach. Jedna stanie w ciężkim

Czy ksiądz może domagać się opłaty za pomnik?

Czy ksiądz może domagać się pieniędzy za pomnik na cmentarzu? Takie decyzje oraz koszty z tym związane leżą w kwestii administracji nekropolii lub władz miasta. Opłata obowiązuje za miejsce na cmentarzu.

Duchowni nie mają wpływu na decyzje finansowe związane z postawieniem pomnika. Warto o tym wiedzieć, aby w przypadku problemów skonsultować się z administracją cmentarza i nie dać się oszukać.

Finansowe wsparcie księży

Przed nami zbliżający się okres wizyt duszpasterskich. Najbardziej kontrowersyjną kwestią wciąż pozostaje to, jaką kwotę pozostawić księdzu w kopercie. W wielu parafiach księża zdecydowali, że odwiedzać będą tylko te mieszkania i domy, które wyraziły swoją chęć na przyjęcie duchownego.

Często przy okazji kolędy parafie organizują zbiórki, np. na remont kościoła. Wówczas duchowni mogą zasugerować wiernym, jakie są potrzeby. Warto jednak pamiętać, że kolęda nie jest jedynym sposobem wsparcia parafii. Wszystkie z nich mają swoje konta, na które można dokonywać dobrowolnej wpłaty.


Źródło: Goniec.pl/Eska.pl