Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > 14. emerytury ponownie trafią do polskich emerytów i rencistów. Posłowie przegłosowali uchwałę
Monika Majko
Monika Majko 26.05.2022 20:52

14. emerytury ponownie trafią do polskich emerytów i rencistów. Posłowie przegłosowali uchwałę

sejm pilne
Iberion materiały własne

To już pewne, w tym roku 14. emerytura ponownie zasili konta polskich emerytów. W czwartkowy wieczór posłowie przegłosowali uchwałę o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Wiemy, ile pieniędzy dostaną najstarsi Polacy.

W czwartek, 26 maja br. w Sejmie odbyło się głosowanie ws. uchwały o 14. emeryturze. "Za" przyznaniem w tym roku wyczekiwanych przez wielu emerytów "czternastek" opowiedziało się 426 posłów, przeciw było 19, a 6 wstrzymało się od głosu.

14. emerytura ponownie trafi do polskich emerytów

Wypłaty tegorocznego świadczenia mają rozpocząć się pod koniec sierpnia. Zgodnie z ustawą pieniądze będą trafiać do polskich emerytów i rencistów w okresie od 25 sierpnia do 20 września. Wysokość tegorocznego świadczenia dodatkowego będzie równa minimalnej emeryturze i wyniesie 1338,44 zł brutto.

W poprzednich latach dodatkowe świadczenie otrzymało ponad 9 mln osób. W tym roku rząd na "czternastki" przeznaczy łącznie nieco ponad 11 mld zł. Choć 14. emerytura z założenia była jednorazowym wsparciem, to polscy emeryci już po raz kolejny skorzystają z dodatkowych pieniędzy.

Premier Mateusz Morawiecki chciałby wprowadzenie "czternastek" na stałe

Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki wspomniał w rozmowie z "Super Expressem", że "bardzo chciałby, by 14. emerytura była co roku". Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński wspominał o wprowadzeniu "czternastki" na stałe już w 2019 roku, gdy wypłacono to świadczenie po raz pierwszy.

- Pamiętamy o potrzebach najmniej zamożnych Polaków - podkreślał premier Morawiecki w niedawnej rozmowie z dziennikarzami "SE".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Money/Goniec.pl