Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Seniorzy mogą ubiegać się o specjalny dodatek do emerytury. Są jednak pewne warunki
Damian Witoń
Damian Witoń 06.05.2021 14:28

Seniorzy mogą ubiegać się o specjalny dodatek do emerytury. Są jednak pewne warunki

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
materiały własne

Prezes ZUS Gertruda Uścińska poinformowała, że wypłacono już prawie 400 tysięcy świadczeń w ramach programu 500 plus dla osób niesamodzielnych. Ogromną większość z nich otrzymali seniorzy, którzy mogą powiększyć swoją emeryturę lub rentę. Aby ubiegać się o pomoc finansową należy złożyć specjalny wniosek, a także spełniać określone wymagania. 

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. Jak je pozyskać?

Średnia kwota, którą otrzymują seniorzy kwalifikujący się do programu świadczeń socjalnych w ramach programu 500 plus dla osób niesamodzielnych, wynosi 444 złote. Jego dokładna wysokość zależy od progu dochodowego, do jakiego się zaliczamy. 

O świadczenie mogą ubiegać się wszyscy dorośli Polacy, którzy nie są w stanie samodzielnie o siebie zadbać, czyli głównie osoby starsze. Jeśli chodzi o wymagania dotyczące dochodów, to nie mogą one przekraczać 1772,05 złotych brutto. 

Maksymalną kwotę 500 złotych otrzymają osoby, których renta lub emerytura nie przekracza 1272 złotych brutto. W przypadku wyższych kwot świadczenie zmniejszane jest w stosunku złotówka za złotówkę aż do wspomnianej wyżej kwoty 1772,05 złotych brutto, powyżej której nie ma szans na otrzymanie pieniędzy z programu,

Należy jednak mieć świadomość, że świadczenie nie jest przyznawane automatycznie. Aby je uzyskać, należy wypełnić odpowiedni wniosek. Można to zrobić w placówce ZUS.

Lepszym rozwiązaniem w czasie pandemii będzie jednak wypełnienie go w formie elektronicznej. Wcześniej trzeba jednak zaopatrzyć się w odpowiednie dokumenty. Ich listę zamieszczamy poniżej.

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji

  • orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji

  • orzeczenie o zaliczeniu do grupy inwalidów wydanego przed 1 września 1997 roku, jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo 

- Dotychczas wypłaciliśmy 391 tys. świadczeń 500 plus, na które przeznaczyliśmy 2,2 mld zł. Przeciętna kwota świadczenia to 444 zł. W sumie złożono 931 tys. wniosków. [] 45 proc. wniosków złożyły osoby powyżej 75 lat, ale 25 proc. złożyły osoby w wieku 25-59 lat - mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl: