Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Znalazła w skrzynce list ze spółdzielni, jest zrozpaczona. "Wykończą nas"
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 28.05.2024 08:40

Znalazła w skrzynce list ze spółdzielni, jest zrozpaczona. "Wykończą nas"

skrzynka pocztowa pieniądze
Fot. materiały własne

Polacy odbierają kolejne listy z zawiadomieniem o podwyżkach. Taki los spotkał właśnie mieszkańców Rubinkowa w Toruniu, którzy więcej płacić będą już od 1 czerwca. Mieszkający na osiedlu emeryci i rodziny z małymi dziećmi nie kryją zaskoczenia, ale i złości. - Wykończą nas - mówi “Faktowi” zrozpaczona kobieta, która już ledwo wiąże koniec z końcem.

Podwyżka opłat na toruńskim Rubinkowie

Toruńskie Rubinkowo to osiedle jakich w Polsce wiele. Nie jest to bynajmniej dzielnica willowa, zamieszkiwana przez osoby, na których kolejne podwyżki czynszów i innych opłat nie robią większego wrażenia. Stąd też poruszenie, jakie wywołały wrzucone ostatnio do skrzynek lokatorów kartki z szokującymi informacjami. Mieszkańcy osiedla załamują ręce i martwią się, czy wkrótce nie zabraknie im na podstawowe potrzeby.

Nie wiem już, śmiać się czy płakać. Za 48-metrowe mieszkanie płacę ponad 800 zł, a za moment będą chcieli jeszcze więcej - poskarżyła się w rozmowie z "Faktem" jedna z kobiet z Rubinkowa.

Kilka dni temu otrzymała list od zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej “Rubinkowo” z zapowiedzią wyższych opłat. Dla mieszkających w okolicy emerytów i rodzin z dziećmi był to duży cios.

Jesteśmy wściekli, czujemy się oskubani  - stwierdziła w imieniu swoim i sąsiadów czytelniczka dziennika.

Wjechał w tłum na przejściu dla pieszych. Teraz napłynęły tragiczne wieści

Mieszkańcy są zrozpaczeni. "Wykończą nas"

Sprawa podwyżki jest dla osób z Rubinkowa niezrozumiała i nieuprawniona, gdyż na osiedlu od lat nie dba się o to, czy np. świeci się światło przed klatką schodową, działa domofon, albo na czas odbierane są śmieci.

Mieszkanka osiedla wylicza kolejne niedociągnięcia i zaniedbania, wskazując, że czynsze i tak już przyprawiają o zawrót głowy. Tymczasem wkrótce w górę pójdą po raz kolejny opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków.

Rozmawiałam z sąsiadami. Jedni są po ludzku wkurzeni, inni się martwią. Jak związać koniec z końcem? Kupić leki i jedzenie? Wykończą nas - oceniła zmartwiona torunianka.

To nie musi być koniec podwyżek

Nowe opłaty mają zacząć obowiązywać na terenie całej SM “Rubinkowo” już od 1 czerwca br. Za metr sześcienny wody płacić będzie się teraz 4,57 zł, a za odprowadzenie metra sześciennego ścieków - 6,51 zł.

Łączna opłata za zużycie metra sześciennego wzrasta z 10,66 do 11,08 zł brutto- mieli dowiedzieć się mieszkańcy, którzy mówią, że miesięczna opłata ryczałtowa zostanie podwyższona zatem z 57,6 do 59,83 zł za osobę.

Oczywiście, są tacy, dla których taki wzrost czynszów wydawać może się śmieszny, a cała sprawa mocno wyolbrzymiona, jednak dla emeryta, który liczy każdy grosz, to duże obciążenie. 

Wskazane w liście stawki mają zostać utrzymane do 26 kwietnia 2025 r. A co później? Niewykluczone, że kolejne podwyżki.

Źródło: Fakt