Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Abonament RTV ma zastąpić nowa opłata. Zapłaci każdy Polak
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 26.05.2024 22:33

Abonament RTV ma zastąpić nowa opłata. Zapłaci każdy Polak

pilot pieniądze
Fot. Unsplash/Glenn Carstens-Peters, materiały własne

Polacy mają ogromny problem z wywiązywaniem się z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Politycy od lat zastanawiają się więc, jak temu zaradzić i zdaje się, że w końcu znaleźli skuteczny sposób. Zgodnie z pomysłem, na gospodarstwa domowe nałożona zostałaby opłata audiowizualna w wysokości 108 zł/rok za domownika. Problem jednak w tym, iż prace nad nią właśnie utknęły w miejscu. Co będzie dalej?

Abonament RTV zostanie zastąpiony?

Abonament RTV powinni płacić wszyscy posiadacze telewizorów i radioodbiorników, za pośrednictwem których można odbierać publiczne media, takie jak TVP czy Polskie Radio. Żeby uiścić należną opłatę, odbiorniki najpierw musimy zarejestrować na poczcie, a później do 25. dnia każdego miesiąca zapłacić 27,3 zł za telewizor i 8,7 zł za radio. Stawki zmieniają się raz do roku, przy czym jeśli płacimy z góry za całe 12 miesięcy, wtedy wychodzi nieco taniej.

Oczywiście, Polacy w dużej mierze unikają obciążeń finansowych związanych z opłatą abonamentu RTV i nie rejestrują swoich odbiorników, co jest istną plagą. Warto wiedzieć, że złapać nas na gorącym uczynku mogą w każdej chwili specjalni kontrolerzy Poczty Polskiej. Ci jednak na razie wolą kontrolować firmy i tam szukać nieuczciwych użytkowników. Dlatego, aby zasypać lukę we wpływach z abonamentu, wymyślono nowy sposób na ściągnięcie opłat.

Nie żyje pan Adam. Zginął jadąc do szpitala odwiedzić chorego syna

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu RTV?

Nowym rozwiązaniem, mającym być odpowiedzią na dotychczasowe problemy, jest opłata audiowizualna. Jej wysokość miałaby wynieść 108 zł/rok, czyli o wiele mniej niż roczny abonament za telewizor (opłata to 327,6 zł). Opłata ta byłaby jednak naliczana za każdego domownika, a to oznacza, że w przypadku niektórych gospodarstw mowa może być o naprawdę dużych kwotach. 

ZOBACZ: Specjalny zwrot podatku dla seniorów. Dostaną nawet 400 zł

Jako przykład weźmy np. czteroosobową rodzinę, która w skali roku musiałaby zapłacić 432 zł opłaty audiowizualnej. To ponad 100 zł więcej niż gdyby płaciła abonament RTV od jednego odbiornika radiowo-telewizyjnego.

Prace nad nowymi przepisami wyhamowały

Istotnym elementem nowych regulacji jest to, że uiszczenia opłaty audiowizualnej w żaden sposób nie moglibyśmy uniknąć, gdyż byłaby ona pobierana w ramach rocznego rozliczenia PIT.

Nie tak dawno temu mówiło się, iż prace nad wprowadzeniem opłaty audiowizualnej są na ostatniej prostej, ale zamiast tego wokół tematu nagle zrobiło się ciszej. Na dodatek w maju ogłoszone zostały nowe stawki abonamentu RTV na 2025 rok. KRRiT zadecydowała, że pozostaną one na tym samym poziomie co obecnie.

Źródło: Interia