Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Seniorzy będą rozczarowani. Tyle w tym roku wyniesie 14. emerytura
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 28.05.2024 21:38

Seniorzy będą rozczarowani. Tyle w tym roku wyniesie 14. emerytura

kalendarz
fot. materiały własne

Już od kilku tygodni było jasne, że 14. emerytura w tym roku zostanie wypłacona wszystkim uprawnionym we wrześniu. Nie wiadomo było jednak w jakiej kwocie. Rząd właśnie przekazał te informacje. Seniorzy nie będą zachwyceni.

14. emerytura znacznie niższa niż przed rokiem

Seniorzy z wypiekami na twarzach oczekiwali w ostatnim czasie najnowszych informacji w kwestii wypłat 14. emerytury. Rozporządzenie, które przyjęła Rada Ministrów, może ich jednak bardzo rozczarować. "Czternastka" w 2024 będzie znacznie niższa niż przed rokiem. Wówczas seniorzy otrzymali na konta dodatkowe 2650 zł brutto. Teraz wiadomo, że nie mają co marzyć o powtórce. 

"13. emerytura" co miesiąc? Niektórzy seniorzy mają na to szansę

14. emerytura najniższa z możliwych. Seniorzy się wściekną

14. emerytura, która wypłacona zostanie we wrześniu, wyniesie w tym roku 1780,96 zł, czyli dokładnie tyle, ile wynosi obecnie najniższa emerytura. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dodatek w pełnej kwocie otrzymają ci, którzy pobierają świadczenie emerytalne w wysokości do 2900 zł brutto.

ZOBACZ: Abonament RTV ma zastąpić nowa opłata. Zapłaci każdy Polak

Zgodnie z ustawą, "czternastka" nie może być niższa niż minimalna emerytura. W tym roku jej kwota jest zatem najniższa z możliwych.

Niektórzy dostaną "czternastkę" jeszcze w sierpniu

Próg dochodowy w tym roku pozostaje bez zmian. W przypadku otrzymywania świadczenia emerytalnego wyższego niż 2 900 zł 14. emerytura będzie wypłacana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Mimo iż wypłata "czternastki" zgodnie z decyzją rządu nastąpi we wrześniu, to ok. milion uprawnionych, którzy otrzymują pieniądze pierwsze dnia miesiąca, otrzyma dodatek jeszcze w sierpniu.