Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Masz w domu ten dokument z PRL? Niektórzy dostaną nawet 16 tys. złotych
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 28.05.2024 13:07

Masz w domu ten dokument z PRL? Niektórzy dostaną nawet 16 tys. złotych

pieniądze koperta
Fot. materiały własne

Kiedyś miał je prawie każdy, dziś odeszły w niepamięć. Książeczki mieszkaniowe, choć zapomniane, wciąż mają wielką moc. Ich posiadacze koniecznie powinni przeszukać szuflady i czym prędzej udać się do oddziału banku PKO BP. Po co? Po premię gwarancyjną, która w najlepszym przypadku może wynieść nawet 16 tys. złotych.

Książeczki mieszkaniowe reliktem PRL-u. Mogą być warte naprawdę sporo

Kiedyś nie było chyba lepszego pomysłu na to, jak zapewnić dziecku dobry start w przyszłość, jak założyć mu książeczkę mieszkaniową. Choć dziś mało kto o niej pamięta, a jeszcze mniej osób ma taką w swojej szufladzie, przeszukanie zakamarków domu może się opłacić.

Business Insider zauważa, że bank PKO BP prowadzi aktualnie jeszcze milion tego typu rachunków oszczędnościowych. Ich właściciele bardzo często żyją nieświadomi tego, że mogą wzbogacić się o niemałe kwoty. Wystarczy tylko, że stary dokument postanowią spieniężyć. Likwidacja książeczki może nam dać nawet 16 tys. złotych zysku.

Akcja straży miejskiej w całej Polsce. Pójdziesz na zakupy i mocno się zdziwisz

Likwidacja książeczki mieszkaniowej może się opłacać

Aby pozbyć się książeczki mieszkaniowej, wystarczy udać się do oddziału banku PKO BP i złożyć tam odpowiedni wniosek. Warto pamiętać jednak, że uzyskanie premii gwarancyjnej możliwe jest tylko, jeśli spełnimy podstawowy warunek, tj. zainwestować ją na cele mieszkaniowe, opisane skrupulatnie w ustawie. Dokument dopuszcza m.in. budowę domu, wykonanie remontu lub wpłatę na fundusz remontowy.

ZOBACZ: Znalazła w skrzynce list ze spółdzielni, jest zrozpaczona. “Wykończą nas”

Podejrzewając, że w naszym domu może gdzieś leżeć jeszcze książeczka mieszkaniowa, warto pokusić się o jej poszukiwania przede wszystkim wtedy, gdy nie mieszkamy już w zbyt nowej nieruchomości.

Zaakceptowana dyrektywa o przymusowym remoncie budynków o klasie energetycznej F i G, wymaga nakładu finansowego od właścicieli. Sprawa ma się zamknąć do 2040 r. 16 tys. zł z książeczki mieszkaniowej to duża pomoc dla tych, którzy zostaną zmuszeni do remontu - podaje portal WP.

Jak obliczyć premię gwarancyjną?

A skąd wiedzieć, na jaką premię gwarancyjną możemy liczyć? Rozwiązania są dwa. Możemy np. dokonać własnych obliczeń, korzystając z podanego na stronie rządowej wzoru, który określa wartość wszystkich premii od wpłat uiszczonych na książeczce w danym kwartale.

Inna opcja mówi o znalezieniu w sieci kalkulatora książeczki mieszkaniowej, który tak naprawdę sam wyliczy wysokość premii. Pamiętajmy jednak, że do wyników nie można się za bardzo przywiązywać. Dają one tylko rezultat szacunkowy, a konkretna kwota określana jest dopiero przez bank.

Źródło: BI, WP