Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Obowiązek dotyczy prawie 3 mln Polaków. Kto nie zrobi, zapłaci 5 tys. zł kary
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 26.05.2024 19:02

Obowiązek dotyczy prawie 3 mln Polaków. Kto nie zrobi, zapłaci 5 tys. zł kary

portfel pieniądze
Fot. materiały własne

Prawie 3 mln Polaków musi w tym roku wymienić dowód osobisty. Bez ważnego dokumentu nie załatwimy żadnych ważniejszych spraw, a dodatkowo zawiśnie nad nami groźba wysokiej kary pieniężnej. Sankcje za posiadanie przeterminowanego dokumentu mogą wynieść nawet 5 tys. złotych. A przecież dopełnienie wszelkich formalności to zadanie o wiele prostsze niż nam się wydaje.

2,7 mln Polaków musi wymienić dowód osobisty

Dowód osobisty zazwyczaj nosimy przez lata w portfelu, nie zastanawiając się nad tym, że ma on jakiś termin ważności. Tymczasem Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że tylko w tym roku ok. 2,7 mln obywateli naszego kraju będzie musiało wymienić ten dokument na nowy. To osoby z rocznika 1996 lub te, które dekadę temu dokonywały już wymiany. Co ważne, żaden urząd nie przypomni nam o obowiązku, więc cała odpowiedzialność spoczywa tylko na nas.

O tym, że warto wymienić dowód osobisty na ważny nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Przede wszystkim, zdezaktualizowany dokument nie może służyć do naszej identyfikacji, nie załatwimy z nim żadnej istotnej sprawy, a na dodatek, jeśli zostaniemy przyłapani na zaniechaniu obowiązku, zapłacimy niemałą karę. “Fakt” informuje, że przeterminowany dowód osobisty może nas kosztować mnóstwo nerwów i grzywnę wynoszącą do 5 tys. złotych. Nie ma więc co zwlekać.

Wykształcenie Donalda Tuska zaskakuje. Wielu nie miało pojęcia

Cyfrowy dowód nie zastąpi tradycyjnego

Osoby bardziej zaawansowane technicznie zauważą słusznie, że teraz obok tradycyjnego dowodu osobistego możemy skorzystać także z jego cyfrowej wersji na smartfonie. Wirtualny dowód w aplikacji mObywatel to bardzo wygodna opcja, ale nie zastępuje fizycznego dowodu całkowicie.

ZOBACZ: ZUS sprawdza Polaków. “Do 31 maja czas na dostarczenie zaświadczenia”

Przykładowo, z mDowodem nie możemy przekraczać granic państw Schengen ani też składać wniosków o wydanie nowych dokumentów. Z tego powodu nie warto odwlekać załatwienia wszystkich koniecznych formalności. A te zajmują tylko moment.

Jak złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego?

Wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć w każdej jednostce samorządu terytorialnego, bez względu na to, jaki jest nasz aktualny adres zamieszkania.

Gdy przejdziemy przez procedurę, otrzymamy specjalne zaświadczenie, z którym czas oczekiwania na nowy dowód wyniesie do 30 dni. Podczas odbioru nowego dokumentu musimy osobiście stawić się w urzędzie i oddać starą wersję. Za wymianę dowodu osobistego nie ponosimy żadnych opłat.

Źródło: Fakt