Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Odpowiedź zaskoczy niejednego
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 30.05.2024 10:22

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Odpowiedź zaskoczy niejednego

procesja
Fot. Facebook/Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kolumnie

Wierni Kościoła katolickiego obchodzą dziś święto Bożego Ciała. Wielu z nas z tej okazji wybiera się albo na procesję, albo też na nabożeństwo, ale są i tacy, którzy wolne planują spędzić w inny sposób. Warto więc wiedzieć, czy brak uczestnictwa we mszy św. niesie dla osób wierzących jakiekolwiek negatywne konsekwencje. Czy nie będąc tego dnia w kościele, popełniamy grzech?

Boże Ciało 2024. Polacy mogą mieć aż cztery dni wolnego

Nadszedł dzień, na który czekała większość Polaków. Tegoroczne Boże Ciało sprawiło, że okazja na czterodniowy, przedłużony weekend przydarzyła się już pod koniec maja. I choć nie wszyscy Polacy są wierzący, wszyscy chętnie korzystają z szansy na kilka ekstra dni wolnego. Katolicy muszą jednak pamiętać, że w związku ze świętem, mają także konkretne obowiązki.

Jak wiadomo, nieodłącznym elementem obchodów Bożego Ciała są m.in. procesje z Najświętszym Sakramentem. Wierni co roku tłumnie biorą w nich udział, ale nie każdy ma w sobie tyle samozaparcia. Stąd też pojawiają się pytania o to, czy w procesji albo też mszy świętej koniecznie trzeba uczestniczyć. Prawa kanoniczne jest w tym zakresie jasne.

Ulice jak rwące potoki, wystarczyło kilka minut. Polskie miasto pod wodą, nagrania obiegły sieć

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?

Dzień obchodów Bożego Ciała jest ustawowo dniem wolnym od pracy, jednak brak obowiązków zawodowych nie wszystkich skłania do tego, by czas spożytkować na pójście do kościoła. Tymczasem portal msze.info podaje, że święto Bożego Ciała jest tzw. świętem nakazanym, czyli obowiązkowym. Oznacza to, że katolicy muszą udać się na nabożeństwo. W przeciwnym razie popełniają grzech.

ZOBACZ: Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post? Biskupi podjęli decyzję, nie wszyscy będą zachwyceni

Na szczęście, przepisy kanoniczne są dość elastyczne i pozwalają, by obowiązek uczestnictwa we mszy św. wypełnić albo w dniu święta, albo dzień wcześniej. W tym roku jest już za późno, aby móc dokonać wyboru, ale warto pamiętać o tym na przyszłość.

Udział w procesji w Boże Ciało nie zastąpi mszy świętej

Kodeks Prawa Kanonicznego podkreśla ponadto, że obowiązek uczestnictwa we mszy św. można wypełnić, nie tylko udając się do świątyni, ale również gdziekolwiek indziej, gdzie odprawiane jest nabożeństwo w obrządku katolickim.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że w samej procesji uczestniczyć nie musimy, ale jeśli już się na nią wybierzemy, nie zastąpi ona mszy św. Tym samym, będąc uczestnikiem samego pochodu, i tak popełniamy grzech, z którego później musimy się wyspowiadać.

Źródło: msze.info, o2.pl